View Single Post
  #9  
Vechi 02.09.2006, 09:12:43
popeugro popeugro is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2006
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Cineva intreba (ca sa-i sintetizez intrebarea!), de ce nu sarbatorim Sabatul, ci ziua odihnei este la crestini, Duminica!

Pai este simplu!
1. Ziua odihnei in Vechiul Testament era ziua a saptea, Sabatul, la evrei, cand Domnul Dumnezeu se odihnise, dupa toate cate le facuse, prin Cuvantul in Duhul Sfant!
2. Ziua odihnei in Noul Testament este ziua Invierii Mantuitorului nostru Iisus Hristos, Fiul si Cuvantul Lui Dumnezeu, prin care moartea a fost desfiintata! Duminica ziua a opta, ziua vesniciei, ziua Invierii, este de fapt vederea Luminii Dumnezeiesti (cum marturisesc Sfintii Parinti), Lumina pe care intunericul nu a cuprins-o (cap 1, Evanghelia dupa Ioan). Este zi de praznuire, de bucurie duhovniceasca, care creste si odihneste!


A si inca ceva, pentru aceia care se straduiesc catre cele 10 porunci!
Pai sunt doar doua, care cuprind Legea si Profetii:
1. Iubeste-L pe Domnul Dumnezeul tau, din toata inima ta, din tot sufletul tau , din tot cugetul tau,din toata puterea ta.
2.............si pe aproapele tau ca pe tine insuti!
Prin
Daca cele 10 porunci sunt numai doua ( vreau sa spun ca de fapt cele doua sintetizeaza foarte bine pe cele 10, primele patru din cele 10 formeaza prima din cele noi ,iar urmatorele 6 formeaza a doua porunca din cele doua noi) inseamna ca a ucide nu este un pacat ? or a fura fie din averea cuiva sau averea colectiva este bine ? Eu cred ca il iubesti pe Dumeaeu prin primlele 4 porunci , iar pe aproapele tau prin urmatoarele 6.( a nu fura, a nu comite adulter, a nu minti, a nu pofti ceva care este al aproapelui tau etc.)Eu cred ca Isus nu a anuntat inlocuirea celor 10 porunci atunci cind le-a spus pe cele 2 noi, ci El a vrut mai degraba sa sublinieze pentru ce trebuie pazite cele 10 porunci. Prin pazirea celor 10 porunci to de fapt arati dragostea ta fata de Dumneze si fata de aproapele tau.
Reply With Quote