View Single Post
  #4  
Vechi 14.11.2017, 21:39:24
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Alte cateva momente mai importante ,spicuite din film ptr cei care inca nu au vazut filmul:

1:48 ce nu realizam ca traiam deja intr-o inchisoare facuta de mine insumi.Inchisoarea din mintea mea....Inchisoarea mea a a fost credinta ca potentialul meu a fost fixat...Este ironic ca a trebuit sa fiu intr-o inchisoare reala ptr a iesi din inchisoarea mentala.De asemenea e ironic ca deabia dupa ce am fost eliberat, am realizat cat de multi oameni sunt bocati in propriile lor inchisori.

A scapat cu ajutorul a cinci pasi progresivi de transformare persoanala.
1.Sa recunosti ca te-ai nascut liber....Apoi dobandim credinte autodistructive si distorsionate.Dupa un timp aceste credinte ne inchid ca intr-o inchisoare.
Pentru multi oamani e mai usor sa fii in inchisoare....Desi e mai neobisnuit decat suna faptul ca multi oameni gasesc un sentiment de apartenenta,statut si comunitate -pe care il au in inchisoare si le lipseste in lumea din afara. Ma rog , fiind undeva sus in ierarhia inchisorii le confera un sentiment de valoare de sine.
Evadarea(spirituala) necesita un angajament emotional adevarat ptr a te schimba.
2.Sa alegem sa traim liberi.
3.Sa realizezi eliberarea.Visurile fara actiune raman visuri.
4.Lupta ptr eliberare.Mentioneaza si de recidivele care le-a avut cu drogurile.
14:28 Si totusi ,nici unul din aceste lucruri nu ar fi fost posibil fara suportul celorlalti care au fost dispusi sa lupte alaturi de mine.
5.Preocuparea de a trai liber. ...Pretul Libertatii este un efort continuu.

Am petrecut peste 10 ani intr-un mediu negativ unde toate valorile gresite sunt respectate si comportamentul antisocial este rasplatit.Dar aceste alegeri si experienta mea nu ma definesc astazi. Omul care sunt astazi este definit de cum am ales sa-mi traiesc viata acum, de cum aleg sa traiesc astazi. Si toti avem aceasta abilitate de a ne indeparta de trecut , de a imbratisa sinele la care aspiram si de a rescrie povestea lumii noastre.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote