View Single Post
  #28  
Vechi 24.01.2010, 00:55:27
liviusinorchian liviusinorchian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.07.2006
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
De acord ca ortodoxia are invataturi bune. Dar ceea ce pe mine ma nedumereste sunt unele reguli care mi se par pur si simplu vechi sau fara sens, de tipul trebuie sa iti faci cruce de trei ori, trebuie ca barbatii sa aiba capul dezvelit in biserica iar femeile nu.. femeile stau in partea dreapta barbatii in stanga... postul care se tine in zilele strict indicate.. Adica tatal meu tine post dar fumeaza. Deci dupa el postul se rezuma doar la mancare. Cineva mi-a zis ca postul e de fapt abtinerea de la placeri. Si mai sunt multe alte reguli din acestea care imi vine greu sa cred ca sunt niste conditii sine qua non... Chiar spun prostii?
Regulile comportamentale din biserica par intr-adevar lipsite de temei iar pentru un crestin botezat dar nepracticant pot parea o ingradire a libertatii personale.
Intr-adevar , libertatea este ,poate, cel mai mare dar facut de Dumnezeu "tzaranei" modelate dupa Chip si Asemanare si insuflata cu Duh Sfant.
Dumnezeu ne-a dorit "persoane" ci nu "clone" -chiar daca nu a exclus ( ba chiar stia dinainte, fiind Atotstiutor) caderea in pacat ( neascultarea) .
Datele problemei se schimba insa radical atunci cand ,pasind in Sfanta Biserica , ai constiinta si credinta fierbinte ca ai raspuns invitatiei la Cina pe care ti-a facut-o Insusi Tatal Ceresc spre mantuire ,prin jetfa de Iubire a Unuia nascut Fiului Sau.
Atunci, mersul in varful picioarelor, nevorbitul ( sau cel mult vorbitul in soapta) , acoperirea capului cu baticul ( sau descoperirea capului la barbati ) -mai sunt oare niste gesturi ritualice sau doar biete " micsorari " reflexe in fatza STAPANULUI ?
Se spune ca ascultarea de Dumnezeu este de trei feluri: ascultarea de sluga ( de frica), ascultarea simbriasului ( negociaza cu Dumnezeu faptele "bune") si ascultarea fiului care este din iubire de Tatal,fiind deci desavarsita.
Sa ne miluiasca Domnul sa avem mereu in minte si inima Modelul desavarsit si pe Sfintii Sai !
Reply With Quote