View Single Post
  #9  
Vechi 30.04.2013, 15:54:14
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Dragi colegi de forum,
Am o problema de ma macina oarecum de cateva zile si ma face sa ma tot scarpin in cap gandindu-ma.
Ce este efectiv sufletul? Stim ca este legat de trup in mod sinergetic, ca este nemuritor prin harul divin, ca nu se afla intr-un dualism cu trupul, dar luat ca entitate, ce este din punct de vdere ortodox, si ce legatura are cu trupul fizic?
Poate că vă va ajuta această definiție formulată de către Sf. Ioan Damaschinul:
"[COLOR=black]Sufletul este o substanță vie, simplă, necorporală prin natura sa, invizibilă ochilor trupești, nemuritoare, nemuritoare, rațională, spirituală, fără de formă, se servește de un corp organic și-i dă acestuia puterea de viață, de creștere, de simțire și de naștere. Nu are un spirit deosebit de el, ci spiritul său este partea cea mai curată a lui; căci ceea ce este ochiul în trup, aceea este spiritul în suflet. Sufletul este liber, volițional, activ, schimbător, adică schimbător prin voință, pentru că este zidit. Pe toate acestea le-a primit în chip natural prin harul Celui Care l-a creat prin care a primit și existența, precum și de a exista, prin fire, în acest chip".[/COLOR]
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote