View Single Post
  #39  
Vechi 16.04.2015, 16:25:01
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Tu nici până astăzi n-ai observat că eu nu "învăț" pe nimeni, că n-am primit binecuvântare să fac asta. Eu doar discut. Doar ție ți se pare că ești mare propovăduitor de "învățături", deși nu cred că te-a delegat vreun episcop să-i catehizezi pe alții. În fine, ar trebui să te îngrijoreze faptul că antiecumeniștii consecvenți de pe forum simt, așa, o miasmă de fals și ipocrizie venind dinspre tine. Iar ecumeniștilor le oferi pe tavă pretexte să disprețuiască și mai tare antiecumenismul, până și pentru simplul fapt că nu vor să-ți semene. Sunt prea multe indiciile prestației tale contraproductive pe forum ca să nu-i sară în ochi unui om întreg la minte. Faptul că tu nu le vezi ar trebui să-ți dea de gândit.

Bun, am depășit de multe ori limitele bunei-cuviințe în polemici, nu numai cu tine ci și cu alții, sunt păcatele mele recunoscute și asumate. Dar și tu poți să-ți faci scupule la fel de serioase când te simți așa de lezat și rănit, și te plângi atâta că toată lumea te nedreptățește. Oare n-ai găsit nicăieri în cioburile de "învățături" pescuite de pe internet, că unui creștin-ortodox laudele ar trebui să-i fie la fel de dragi ca și disprețul? Sau că cel care ocărăște cumplit păcat săvârșește, dar nici cel ocărât, mai ales când se autorecomandă mare suporter al învățăturilor ortodoxe curate, care se vaită îndelung întorcând îndărăt reproșuri și etichetări imbecile , nu-i tocmai inocent?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 16.04.2015 at 18:05:50.
Reply With Quote