View Single Post
  #30  
Vechi 13.08.2018, 21:07:31
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Thumbs down Banul "Ochiul dracului"

O alta situatie unde trebuie iesit din "hipnoza".
Am avut nevoie de un imprumut. M-am dus am intrebat pe o doamna de la ghiseu :" Am nevoie de atatia bani pe o perioada de doi ani." Mi-a spus cat trebuie sa platesc pe luna in acesti doi ani, cu tot cu comision. Intre timp mai merg la o banca ca totdeauna sa am doua oferte. Vin tot la banca asta dupa cateva zile,ca au avut o oferta mai buna,nu ii dau numele ca nu cred ca are importanta, si vorbesc cu o alta doamna, doamna dinainte nu era disponibila, i-am spus suma finala care imi trebuie, pe doi ani si imi spune cat am de platit pe luna .Eu subliniez :"Asta este suma finala cu tot cu comisioane etc?" " Da atat aveti de platit." Eu am notat sumele de platit lunar si suma imprumutata.
Fac actele totul OK. Vin dupa vreo 2 zile cu actele facute. Si cand imi calculeaza suma finala, mai mare cu destul de mult." Pai cum doamna pai eu am notat suma lunara era cam atata?..."

"Ah nu stiu sistemul, a calculat si a pus valoarea respectiva la comision?"

Eu stiu un lucru, calculatorul cam face ce ii spune omul?... Adica ptr te miri ce comision ne cam facem de" rahat". Nevastamea ii cunostea parintii acestei doamne,domnisoare. Ma rog nu stiu exact ce s-a intamplat si vina cui este,dar cineva care nu ar fi notat tot, putea lua plasa. Banii imi trebuia urgent, ca am facut o comanda de materiale de constructie si eram cam asteptat, si eu ma bazam pe cuvantul lor.
Pana la urma a ramas cum mi s-a spus intial, in urma pozitiei mele ferme.DAR. Traiesc cu senzatia ca lumea se gata la anul , :-( ,deaia sunt unii asa disperati , si sa se distreze pana mai pot.
Cum am spus, iesirea din "Hipnoza", notat in caiet si lamurit in zilele dinainte de imprumut, ca atunci cand mergeti dupa imprumut sa fie toate bine lamurite.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote