View Single Post
  #6  
Vechi 21.12.2010, 19:56:05
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Dati-mi voie sa pun o intrebare stupida: care-i faza, pana la urma, cu aceste moaste? Inteleg ca sunt sfinte, dar nu inteleg de ce credinciosul trebuie sa fie aproape de ele. Se face in acest fel un transfer de "sfintenie", "energie" (sau ce proprietate sustineti ca ar avea aceste moaste) prin atingere? Similar, am observat cum in timpul slujbelor credinciosii, in special cei mai in varsta, ating hainele preotului de parca sunt imbibate cu ceva necesar lor.

Eu nu inteleg mistica aceasta a atingerii. Este evident ca se doreste, se cauta atingerea hainelor preotesti si a moastelor, sfintirea prin apropiere. Duh Sfant, har sau ce-o mai fi, aparent nu transcede pana la credinciosi, este necesara apropierea, atingerea, sarutarea.

Daca n-as sti mai bine, ar fi la fel ca o bacterie, in sensul bun al cuvantului, care este limitata in raspandirea ei de mediul in care se dezvolta. Pastrand analogia, moastele par un fel de "focare" de sfintenie, in care credinciosii se gramadesc sa se "contamineze". Asta aduce a ceva material si limitat, nu imaterial si nelimitat, cum se presupune ca este Duhul Sfant, harul sau mai stiu eu ce.

Exista vreo explicatie?
Poti sa comunici mai bine cu sfantul, prin rugaciune, daca te afli langa moastele sale. Atingerea lucrurilor de racla sfantului in unele locuri este chiar interzisa. Mergem la racla unui sfant pentru a ne arata evlavia fata de el si pentru a ne ruga sa mijloceasca pentru noi. In schimb, ungerea cu ulei din candela sfantului, da aceasta e recomandabila. Este ca o binecuvantare.
Reply With Quote