View Single Post
  #326  
Vechi 31.01.2014, 14:49:03
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Asta e o noutate pentru mine. Și tu ești pentru?
Ciudat ca este o noutate. Chiar si regele Mihai este casatorit cu o catolica si nu am auzit sa i se fi refuzat impartasania din cauza asta.
Poate cei din Transilvania unde sunt mai multi catolici sa fie mai la curent cu asta. Nu stiu de unde esti.

Ei bine, nu pot spune ca sunt pentru dar nu sunt contra.

In sensul ca nu cred ca este ideal pentru un ortodox cpracticant si convins sa se casatoreasca cu un crestin catolic sau protestant.
Dar in acelasi timp cred ca in conditiile actuale de viata in care populatii intregi s-au deplasat si milioane de ortodocsi traiesc printre catolici si protestanti (care, da, consider ca pot fi numiti crestini pentru ca cred in Evanghelie deci in Intrupare deci in Iisus Hristos), este imposibil sa interzici acestora sa se casatoreasca cu cei de alte confesiuni. Din punct de vedere pastoral mai intai; altfel multi tot s-ar casatori (la primarie) si ar trai apoi in afara Bisericii. Si acest pogoramant se face de secole, la scara mai mica, si de cel putin un secol pe scara larga.

De altfel, cum se vede din enciclica patriarhului de Constantinopol din 1920 (o sa va dau un citat), asta a fost unul din argumentele necesitatii dialogului ecumenic: faptul ca din ce in ce mai multi ortodocsi traiau printre neortodocsi, si incepeau sa se casatoreasca cu ei, sa fie inmormantati in acele tari, etc..
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 31.01.2014 at 14:51:26.
Reply With Quote