Subiect: Slava Desarta
View Single Post
  #45  
Vechi 12.02.2012, 02:22:09
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca e o problema de stil, o alegere personala a fiecaruia cand prezinta anumite lucruri. Cu oarecare ingaduinta, putem trece peste forma si sa ajungem la miez, asa imi pare.
Foarte probabil ca intre cei care au moduri de exprimare diferite, chiar antagonice la suprafata, sa existe de fapt o comuniune adanca la nivelul credintei.
In ce ma priveste am experimentat mai multe stiluri de exprimare. Lucrez la asta, tatonez, caut sa invat cum sa ma exprim. Cercetez. Am aci o problema.
Din pacate se poate crede, asa cum am aflat, ca fac si altceva. Hopa! Nu am fost constient ca se poate interpreta asa. Acum, insa, am aflat.
In fine, unii agreaza un stil mai dur, altii mai "soft", altii mai savant etc. Unii vorbesc foarte personal, altii dau citate (e si acesta un mod de a comunica un sentiment sau o convingere personala, de ce nu?), unii sunt mai locvace, altii mai retinuti, unii mai concisi, altii mai imprastiati, unii sunt eleganti, etc.
Eu sunt inclinat spre stilul "soft" (ca exprimare) si gust din plin postarile lui MariS_, CelMandru, Windorin si multi altii pe care ii rog sa ma ierte ca nu i-am amintit.
Sunt stiluri si stiluri... dar nazuinta spre credinta curata si frumoasa poate fi aceeasi, cu totii credem in Hristos si cred ca nazuim sa devenim buni crestini.
Totul e sa ne ingaduim reciproc... Aici gasesc ca e nitel de lucru, deocamdata...
Ana Maria N. a pus de curind rugaciunea cea mai potrivita, se pare...

Last edited by ioan cezar; 12.02.2012 at 02:41:08.
Reply With Quote