View Single Post
  #118  
Vechi 31.01.2010, 13:04:22
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amarius Vezi mesajul
Gavril, cat mai simplu. D-zeu nu poate avea nume dat de oameni. Singurul este Isus, care s-a facut ptr. noi om. Ce nume are primite, sunt epitete.
Deci la intrebarea lui Moise cu privire la Numele Lui:
,,Exo 3:13 Moise a zis lui Dumnezeu: „Iată, cînd mă voi duce la copiii lui Israel, și le voi spune: „Dumnezeul părinților voștri m'a trimes la voi”; și mă vor întreba: „Care este Numele Lui?” ce le voi răspunde?”
Exo 3:14 Dumnezeu a zis lui Moise: „Eu sînt Cel ce sînt.” Și a adăugat: „Vei răspunde copiilor lui Israel astfel: „Cel ce se numește „Eu sînt”, m'a trimes la voi.”,,

D-zeu se prezinta cu ,,Eu sunt,, si cuvantul ebreic este אהיה hâyâh (hawyaw) care inseamna Eu Exist (am fost, sunt, voi fi), care vine din cuvantul hâvâh (haw-vaw) care inseamna ,,a fi,, in sens existential. Un fel de Alfa si Omega pe greceste.

Aici vei gasii expilcatii despre Numele lui Dumnezeu, mai amanuntite, foarte bune... la intrebarea ta si nu doar.
,,Conceptul a Sfintei Treimi este prezent de la deschiderea verset din Biblie, de fapt. The word "God" in Genesis 1:1 is "elohim." Cuvântul "Dumnezeu" în Geneza 1:1 este "Elohim". This is not a simple plural of the word 'god.' Aceasta nu este o simplă a lui Dumnezeu pluralul cuvântului "." The plural of that word, which means 'two,' is "eloh." Plural din acest cuvânt, care înseamnă "două," este "Eloh." "Elohim" means "three or more." "Elohim" înseamnă "trei sau mai multe." ,,
Este tradus cu google dar se intelege.
http://ldolphin.org/Names.html

Evreuales, traducerile care le pun nu sunt prin google sau de crestini ci de la o societate evreiasca de traducere a Bibliei.
Multumesc.
Deci pina la urma cel mai apropiat nume dat LUI DUMNEZEU este EU SINT si nu cele care circula prin lume.