View Single Post
  #451  
Vechi 05.11.2017, 18:37:31
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Doamne ajută.

Iar motivele pentru călugărie, de la început, da, sunt întro măsură copilăreČ™ti, dar nu ne spune Domnul? ”până nu vă veČ›i întoarce Č™i nu veČ›i fi precum copii, nu veČ›i intra în ÎmpărăČ›ia Cerurilor”, iar comentariul patristic de la acel verset, îl iubesc la fel de mult ca versetul, anume se vorbeČ™te despre măsura bărbatului-copil în Hristos, azi un paradox în lumea tot mai lipsită de Hristos.

Deci vă rog să mă iertaČ›i Č™i să mă pomeniČ›i, Remus-Emilian păcătosul.
Argumentele/motivele tale pentru "calugarie" nu sunt copilaresti deloc. Sunt extrem de serioase; insa nu erau pentru tine; ti-ai confectionat o lista de motive false pe care ai crezut ca poti sa ti le asumi pe tiparul "lumea este rea, este foarte rea, ma duc si ma calugaresc".

Problema este abordarea care a fost complet copilareasca, si ti-am spus toti de pe forum, ca esti un copil care are de invatat multe...

Ma bucur ca si in Athos ai gasit aceleasi raspunsuri ca si pe forum si ma bucur ca ai ascultat de aceia pe care i-ai crezut mai mult decat pe noi.

Stii cum este, unele probleme sunt cu adevarat duhovnicesti, cand vorbesti despre descoperiri de la Dumnezeu si experimentarea reala a harului; altele
tin exclusiv de o intelepciune lumeasca.


Sper sa iti fi folosit aceasta experienta ca lectie de viata in primul rand: te arunci in lucruri mari, fara sa-ti fi facut socotelile corect, nu asculti de povata celor din jur, ii judeci si ii acuzi de "nepricepere" duhovniceasca..

Inca esti in mare greseala si inselare, de care iti spun clar ca nu ai scapat. Tonul tau este identic cu cel dinainte, putin spasit insa identic: "eu fac ce stiu, restul nu ma intereseaza"...

Ti-ai desconsiderat duhovnicul si ai expediat rapid ce a zis cu o fraza de tipul "nu ma impiedica ala de la mantuire"...

Copile, MANTUIREA SE FACE CU POVATUIRE. Asta este marea lectie a mantuirii...

In starea asta nu poti sa fii de folos Bisericii pentru ca ii vei calauzi pe altii cu aceleasi obsesii si apucaturi personale...

Daca in momentul asta te gandesti la preotie iti zic sa mai stai 5 ani de zile, sa te calmezi si sa te linistesti, ca sa intelegi ce este cu adevarat viata. Sa treci putin prin ea si abia apoi sa fac pasul asta. Altfel o sa-i arunci pe multi in stanga si in dreapta asa cum te arunci pe tine ba la calugarie ba la casatorie ba in orice directie iti mai vine peste noapte mintii tale odihnite... Nu te atinge de sufletele crestinilor cand esti inca tanar si copil si fara experienta pentru ca le vei vatama rau de tot.

Last edited by gpalama; 05.11.2017 at 18:41:35.
Reply With Quote