View Single Post
  #27  
Vechi 15.03.2013, 14:19:19
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Poate romanii pleaca din lipsa de credinta si din materialism. Am vazut si auzit de foarte multi romani umilindu-se pe la strain, facand munci pe care in tara nu le-ar face, si totul ptr. nici un ban. Parintii de la Man.Oasa au spus ca daca esti om de calitate vei gasi loc de munca si in Romania si ca daca te duci la tara si ajuti o babutele ramase singure poti sa traiesti bine.

Vestul este pentru trup, Romania pentru suflet. Sa ne unim cu rasaritul, nu cu apusul.
Cazurile in care oamenii pleaca din tara doar pentru ca isi doresc sa traiasca in alta parte, sunt putine si sunt de inteles. In rest, nu cred ca romanii se umilesc din placere, e clar de ce fac asta: pentru bani. Stiu la ce te referi, la faptul ca in afara fac munci injositoare, dar mai stiu ca sunt tare multumiti de remuneratie. Sunt sate intregi care au plecat deoarece in tara nu si-au gasit de lucru. Industia noastra e la pamant, somajul in floare, oamenii pleaca de nevoie, cu dor in suflet si cu regret ca in tara lor nu isi gasesc de munca.

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Adică ne dau lecții.
Nu vad in tigani un model, ba din contra. Nu mai stiu exact ce Sfant spunea ca trebuie sa te ingrijesti de fiecare copil, sa ii oferi o educatie, sa il ajuti sa deprinda o meserie (sa poate sa aiba o slujba din care sa isi castige existenta), sa ii asiguri atat hrana materiala cat si spirituala. Deci, lucrurile nu sunt foarte simple.

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Conducătorii sunt consecința societății în care trăim (o societatea degradată), ei sunt consecința fărădelegilor noastre. Din păcate tot mai mult românul se îndreaptă spre materialism și snobism, uitând de Dumnezeu și de suflet. E suficeint să treci duminica pe lângă un târg să îți seama că numai ortodocși nu ne putem numi. La greci spre exemplu nici magazinele nu sunt deschise duminica. Apoi nu e posibil ca noi să nu facem nimic împotriva avorturilor - cel mai grav păcat al neamului nostru (zic eu). Mai nou ne preocupă ecumenismul, cipurile și altele...de avorturi parcă am și uitat.
De acord cu tine, Ovidiu.
Reply With Quote