View Single Post
  #118  
Vechi 29.04.2009, 21:44:46
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Este pacat sa faci dragoste cu cine nu trebuie.

A face dragoste, odata avandu'l in tine pe Duhul Sfant, primit in Taina Cununiei, este lucru binecuvantat, ziditor si prin care se da slava lui Dumnezeu. Daca a face dragoste ar duce la pierderea Duhului Sfant, de ce s'ar mai pogora Acesta in noi, la Cununie? Ca sa plece in ziua imediat urmatoare?

Pare bizar a spune ca prin aceasta "se da slava lui Dumnezeu", insa asa este. Marele Pavel spune tuturor celor adunati in fata lui (aproape toti casatori si parinti de copii): [COLOR=black]"De aceea, ori de mancati, ori de beti, ori altceva de faceti, toate spre slava lui Dumnezeu sa le faceti."[/COLOR] (I Corinteni 10,31) Sa credem ca "a omis" a spune ceva de genul: "Ori altceva de faceti, afara de... stiti voi." Este comic.
Te rog să îmi ierți îndrăzneala dar fiind mai coaptă, îmi permit să întreb:tu când faci dragoste cu soția mulțumești lui Dumnezeu pentru clipa de bucurie pe care ți-a oferit-o soția sau în acele momente uiți și de tine??(să știi că nu am pus această întrebare pentru a primi neapărat un răspuns deoarece cunosc răspunsul...).
"Toate ne sunt îngăduite dar nu toate ne sunt de folos".Sfinții Părinți spun clar cum trebuie să fie relația dintre soț și soțieentru nașterea de copii relațiile sunt permise marțea și joia,afară de posturi când este mai bine ca în deplină înțelegere să nu fie aceste relații.
Dacă este păcat sau nu eu nu aș putea spune și nici nu vreau să am o părere tranșantă pe acest subiect dar consider că de la o anumită vârstă este bine ca cei doi soți să se ocupe mai mult de cele duhovnicești decât de cele trupești căci a forța natura sau a obliga corpul să fie tânăr când de fapt nu mai este atunci chiar e păcat.
Reply With Quote