View Single Post
  #4  
Vechi 14.07.2010, 21:16:29
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Sfantul Simeon Noul Teolog despre Sfanta Impartasire

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Cred ca merita mentionat aici:


Hristos nu s-a pogorat din cer sa ne invete sa bem vin si sa mancam paine.


Tocmai asta i-a smintit pe iudeii de atunci, cand el le spunea ca cel care nu va manca Trupul Lui si nu va bea Sangele Lui nu va avea parte cu El.

"Adevarat, adevarat va zic voua : daca nu veti manca Trupul Fiului Omului si nu veti bea Sangele Lui, nu veti avea viata in voi. Cel ce mananca Trupul Meu si bea Sangele Meu are viata vesnica si Eu il voi invia in ziua cea de apoi. Trupul Meu este adevarata mancare si Sangele Meu, adevarata bautura. Cel ce mananca Trupul Meu si bea Sangele Meu ramane intru Mine si Eu intru el" (Ioan 6, 53-56).


Nu prea inteleg ce este de neinteles in ce zice Hristos mai sus - nu poate Hristos sa vorbeasca despre Trupul Sau si despre Sangele Sau de atatea ori si de fapt sa fie o inchipuire;toti Evanghelistii au subliniat clar toti 4, ca Hristos nu vorbeste despre vreun simbol, ci in mod real vorbeste despre Trupul si Sangele Sau. Tocmai de asta spun Trup si Sange.

Si pentru a confirma lucrul asta - un Evanghelist mentioneaza ca Iudeii s-au smintit la cuvintele astea, neintelegand cum de le cere Hristos sa manance trupul si sangele Lui, si ca aceste cuvinte trebuie luate 'ad literam'.
"Pentru cei ce nu s-au ridicat mai presus de cele simtite, Painea Euharistiei le apare ca o paine simpla, cu toate ca in chip tainic ea este o lumina inaccesibila si de neincaput. Tot astfel si vinul Impartasaniei in chip tainic este lumina, foc, apa vie. Pentru cei ce sunt straini de o sincera pocainta, este inaccesibila simtirea luminii si puterii de foc primite in sine. Lumina divina lumineaza si pe cei ce nu simt, dar ei fiind orbi, nu se lumineaza. Focul Dumnezeirii sloboade asupra lor o caldura, dar ei raman reci."

Sfantul Simeon Noul Teolog
Reply With Quote