View Single Post
  #5  
Vechi 16.07.2010, 15:42:39
zorobabel zorobabel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Cred ca merita mentionat aici:


Hristos nu s-a pogorat din cer sa ne invete sa bem vin si sa mancam paine.
Hristos a venit sa mantuiasca pe cei ce se incred in El.

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Tocmai asta i-a smintit pe iudeii de atunci, cand el le spunea ca cel care nu va manca Trupul Lui si nu va bea Sangele Lui nu va avea parte cu El.

"Adevarat, adevarat va zic voua : daca nu veti manca Trupul Fiului Omului si nu veti bea Sangele Lui, nu veti avea viata in voi. Cel ce mananca Trupul Meu si bea Sangele Meu are viata vesnica si Eu il voi invia in ziua cea de apoi. Trupul Meu este adevarata mancare si Sangele Meu, adevarata bautura. Cel ce mananca Trupul Meu si bea Sangele Meu ramane intru Mine si Eu intru el" (Ioan 6, 53-56).


Nu prea inteleg ce este de neinteles in ce zice Hristos mai sus - nu poate Hristos sa vorbeasca despre Trupul Sau si despre Sangele Sau de atatea ori si de fapt sa fie o inchipuire;toti Evanghelistii au subliniat clar toti 4, ca Hristos nu vorbeste despre vreun simbol, ci in mod real vorbeste despre Trupul si Sangele Sau. Tocmai de asta spun Trup si Sange.

Si pentru a confirma lucrul asta - un Evanghelist mentioneaza ca Iudeii s-au smintit la cuvintele astea, neintelegand cum de le cere Hristos sa manance trupul si sangele Lui, si ca aceste cuvinte trebuie luate 'ad literam'.
Hristos vorbeste in mai multe locuri despre Trupul si Sangele Lui. In nici un caz nu se refera la ceva literal, am pus o intrebare pe alt topic si nu mi s-a adus nici o explicatie plauzibilia, daca painea era trupul si sangele atunci la cina cea de taina care era trupul lui Hristos?El insusi sau painea si vinul?
Daca citesti atent mesajul de la cina cea de taina ai sa vezi ca scopul impartasaniei nu este acela de a te mantui ci de pomenire a jertfei Mantuitorului.
"Și luând pâinea, mulțumind, a frânt și le-a dat lor, zicând: Acesta este Trupul Meu care se dă pentru voi; aceasta să faceți spre pomenirea Mea."
Impartasania asta inseamna, comemorarea jertfel Mantuitorului. Iuda a participat la cina dar nu l-a ajutat cu nimic, daca iei literal cuvintele Domnului ar insemna ca si el a fost mantuit deoarece a mancat trupul Domnului si a baut sangele Lui.
Reply With Quote