View Single Post
  #6  
Vechi 16.07.2010, 20:23:46
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
Hristos a venit sa mantuiasca pe cei ce se incred in El.



Hristos vorbeste in mai multe locuri despre Trupul si Sangele Lui. In nici un caz nu se refera la ceva literal, am pus o intrebare pe alt topic si nu mi s-a adus nici o explicatie plauzibilia, daca painea era trupul si sangele atunci la cina cea de taina care era trupul lui Hristos?El insusi sau painea si vinul?
Daca citesti atent mesajul de la cina cea de taina ai sa vezi ca scopul impartasaniei nu este acela de a te mantui ci de pomenire a jertfei Mantuitorului.
"Și luând pâinea, mulțumind, a frânt și le-a dat lor, zicând: Acesta este Trupul Meu care se dă pentru voi; aceasta să faceți spre pomenirea Mea."
Impartasania asta inseamna, comemorarea jertfel Mantuitorului. Iuda a participat la cina dar nu l-a ajutat cu nimic, daca iei literal cuvintele Domnului ar insemna ca si el a fost mantuit deoarece a mancat trupul Domnului si a baut sangele Lui.
Iisus Hristos nu si-a taiat din trup ca sa le dea apostolilor sa se impartaseasca-daca asta intelegi prin literal, atunci evident nu s-a intamplat asta.
Sfanta Euharistie nu e doar de comemorare a jerfei Lui, e mai mult decat atat; cel care se impartaseste cu Trupul si Sangele Domnului(nu simbolic, ci tainic) petrece intru Hristos si Hristos intru el.
Reply With Quote