View Single Post
  #10  
Vechi 19.09.2010, 09:44:00
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irinelu Vezi mesajul
Buna seara,
Citesc cu drag subiectele de pe acest forum. Dar daca am si eu un subiect sensibil?

Ne-am casatorit de curand.Toate bune pana la relatia lui cu familia mea. Vrea contacte cat mai rare cu ei (eu as zice deloc). S-au opus la inceput casatoriei noastre. Dar asta n-a durat mult. Ni s-au alaturat in scurta vreme si mai ales, in afara sfaturilor in bucatarie, nu s-au amestecat.Se supara crunt cand eu merg pentru o ora la ai mei. La un interval de 3-4 sapt.Imi reproseaza totul la ei. Patologic mi se pare ca nu-l suporta nici pe cel mai mic membru al familiei, de cativa anisori. Si eu...care sunt atat de legata de familie. Care am atata admiratie pentru ei, cand ma simt atat de indatorata. Sufar mult iar negocierile esueaza. Isi doreste o familie compusa din doi oameni, nu una extinsa. Nu cedeaza iar eu ma gandesc serios ca asa nu voi putea trai. Si desigur, inainte de casatorie nu era asa...

Va multumesc!
Din ceea ce am observat, ceea ce vă îngrijorează și vă duce în asemenea situație de conflict interior este de cele mai multe ori rezultatul unei diferențe culturale. "Familiile extinse" sunt expresia unei culturi pe care Alvin Toffler o numea "de priml val", pe când "familiile nucleare", adică cei doi și eventualii copii, sunt expresia "celui de al doilea val". Primele sunt mai des întâlnite în societăți mai rurale, bazate mai mult pe agricultură, iar celelalte în cele bazate mai mult pe industrie și servicii, citadine. Din cauza faptului că românii nu au avut o civilizație a urbei (până foarte recent în istorie am avut orașe mici, puține, cosmopolite și având caracter de "sate mai mari"), mai mult sau mai puțin suntem cu toții "țărani veniți la oraș" ca să zic așa. Dar diferim prin a câta generație la oraș suntem. Cu cât citadinizarea unei familii s-a petrecut mai de mult, cu atât descendentul unei asemenea familii evoluează spre o mentalitate căreia îi e proprie familia nucleară. Și invers, în cazul în care venirea la oraș s-a petrecut mai recent (pe vremea părinților sau bunicilor), încă este viu modelul unei familii extinse. Între conștiința socială și realitatea socială e mereu un decalaj. Întâlnim des probleme ca cea semnalată de dv când există inegalitate a "numărului de generații la oraș".

Ceea ce am dat aici este o posibilă explicație, dar nu o justificare a unei pretenții care sună un pic tiranic. Desigur că prima noastră îndatorire este față de soț (și de copii, când există), dar asta nu înseamnă să ne tăiem rădăcinile și să nu ne mai vizităm părinții, frații, rudele. Cu 2000 de ani în urmă, o femeie plină de har a rămas însărcinată în chip minunat. Avea multe griji și situația ei materală și socială nu era prea strălucită. Totuși a găsit resurse să meargă să o ajute timp de trei luni pe verișoara sa, care locuia în cu totul alt sat, destul de departe pe vremea acea. Verișoara ei îmbătrânise tot rugându-se să aibă și ea un copil, iar acum minunea se întâmplase. Din cauza vârstei era de așteptat ca sarcina să meargă cu probleme. Totuși, Iosif a acceptat ca Maria să meargă să o ajute până ce Elisabeta a născut, și asta timp de 3 luni ! Dacă Iosif a acceptat asta, oare soțul dv de ce nu ar accepta să plecați nu timp de trei luni, ci timp de o jumătate de zi și ca să vă vedeți nu verișoara, ci părinții ?
De aceea, trebuie să discutați cu soțul astfel de lucruri. La urma urmei, modelul de familie al creștinilor nu este nici Primul Val, nici al Doilea Val, ci Sfânta Familie. Rugați-vă împreună. Spuneți-I lui Dumnezeu că dv ați dori să fiți asemenea Mariei, iar el asemenea lui Iosif, cereți-i întărire și haruri lucrătoare pentru aceasta. Nu uitați că nu există "familii în doi", ci că, glumind un pic, orice familie este un "menage a trois": el, ea și, între ei, Dumnezeu care i-a unit.

Cu fraternitate în Cristos,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 19.09.2010 at 09:52:11.
Reply With Quote