View Single Post
  #226  
Vechi 16.04.2011, 21:48:02
addavv addavv is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
...si la concluzia asta ajungi fiindca nu iti plac statuile si slujba...la care ai fost o data... :) Si daca biserica catolica ar avea icoane bizantine in altar...?

Gusturile sunt gusturi...nu dupa asta trebuie sa te iei.

Chiar astazi am fost la o expozitie de icoane bizantine (tinuta intr-o biserica catolica) la care a cantat si un cor, muzica in slavona. Frumos, dar n-am inteles nimic din ce spuneau in cantece...

Iata cateva poze din biserica la care merg eu:
Noessia, n-am vrut sa-ti scriu prea mult ca sa am cat mai mici sanse sa te supar cu ceva si vad ca am scris trunchiat, n-am reusit sa transmit ce as fi vrut.

Nu merg la biserica strict pentru a admira obiectele de cult sau icoanele. Dar ele fac parte din ritualul slujbelor ortodoxe, sunt o prezenta vie! Nu sunt simple tablouri.
Chiar citeam odata in scrierile unui parinte ca icoanele trebuie sa fie pictate frumos pentru ca ele ne ajuta sa sporim evlavia catre sfantul infatisat in ele.
Iar slujba ... bineinteles ca este foarte importanta! Doar Sf. Liturghie, slujbele si Cele 7 Sfinte Taine sunt motivul principal pentru care mergem la biserica, nu?

Pentru mine ca ortodox slujba cununiei catolice la care am asistat a fost ... mult diferita si am simtit-o "rece". Am regasit in ea franturi din slujba cununiei ortodoxe, dar limbajul era presarat cu multe cuvinte actuale, nu mai era limbajul arhaic dulce al cantarilor ortodoxe. In plus, am fost contrariata in sinea mea de faptul ca mirii aveau un rol foarte activ. Parea ca ei savarsesc slujba propriu zisa si nu preotul!

Avand in vedere si diferentele fundamentale de dogma dintre cele doua biserici (care influenteaza mult tot ce se intampla in biserica catolica), nu pot intelege alegerea ta si nici faptul ca te simti implinita asa.

Te rog sa ma crezi ca nu te judec, este doar parerea mea.
Reply With Quote