View Single Post
  #3  
Vechi 29.07.2011, 02:09:32
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Maria, inteleg foarte bine prin ce treci. Stiu ca desi pacientii cu acest diagnostic sunt absolut iresponsabili, deontologia profesionala nu le da psihiatrilor dreptul de a trece peste voia pacientului (obligativitatea la tratament sau izolare sociala).

M-am straduit mult timp sa conving un psihiatru ca un pacient al dumnealui (cu acelasi diagnostic) este in pericol deoarece isi face singur rau prin deciziile iresponsabile pe care le ia. Le face rau si celor din jur, insa acestia fiind normali se pot proteja in diverse moduri. Cu cat insistam, cu atat imi spunea ca nu poate face nimic mai mult decat sa poarte cu el un dialog (pacientul refuzand constant tratamentul).

Incearca sa-i sugerezi psihiatrului sa o convinga cumva sa ia tratament. Nu se vindeca, dar macar isi amelioreaza starea.
De muncit, evident ca nu poate cu acest diagnostic - pentru ca nu se va putea adapta unor responsabilitati, termene, program. Este foarte dificil cu ei.

Un tratament cu neuroleptice i-ar putea ameliora starea si ati putea gasi momente normale de dialog.

Domnul sa te ocroteasca, draga mea, ca grea cruce ai ajuns sa duci! Te imbratisez!
Reply With Quote