View Single Post
  #117  
Vechi 01.05.2013, 18:41:12
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu NU am deschis subiectul despre femeile care alapteaza exact ca in poza postata de tine,mai ocoperite! Ci am precizat in mod expres,cele cu sanii scosi afara explicit!
Adica asa ca aici:

http://venustodaymag.files.wordpress...c2-cropped.jpg
Daca tu poti sa stai comfortabil cu mai multi membrii ai familiei intr-un restaurant in care o femeie de langa tine si-a scos sanii afara din rochie si este o mamica topless,te felicit! Eu nu am stat comfortabil si nici familia,tocmai deoarece nimeni din familie nu a procedat asa cu copiii,pare socant chiar si pt femei!*Pare socant ptr. ca nu este bine in general sau ptr. ca nu sunteti obisnuiti? Este anormal ca o mama sa alapteze in public ptr. ca noi nu am crescut vanzand mereu mame alaptand sau ptr. ca in general nu e bine? Una e sa fie anormal si socant daca mama face ceva imoral alta este sa fim scandalizati cand mama face ceva normal, dar noi nu suntem obisnuiti.

Am spus ca nu sunt impotriva alaptatului in spatiu public daca esti mai discreta,dar vad ca nu intelegi obiectia mea,nici tu si nici Ekaterina!
Tot o tineti pe a voastra,ca o mama are dreptul sa alapteze ,ca este normal ,ca bla-bla-bla :adica tot ce s-a spus mai sus si nici macar nu doresc sa discut chestii absolut normale. Anormalul pe care l-am semnalat consta doar in lipsa de jena de a expune 100% sanii. Este asa greu de inteles? Trebuie sa pun poze?Da

Ce pretentii sa ai la niste adolescente care nu au minte sa se expuna la plaja daca femei mature si cu barbati acasa nu au jena sa-si tina sanii acoperiti in locuri in care nuditatea nici macar nu este o optiune? Daca singura data cand femeile isi dezvelesc sanii ar fi cand alapteaza, atunci ar fi perfect. Este o diferenta mare intre alaptare si expunerea intr-un mod senzual. Femeile si tinerele ar trebui sa invete ca alaptarea nu este rusinoasa, nu este ceva sexual, nu este indecenta si in nici un caz nu este acelasi lucru cu nuditatea de pe reviste si de pe plaja. Sunt doua lucruri complet diferite. Din nou, depinde cum privesti o actiune.Chiar nu cred ca femeile invata sa fie indecente ptr. ca vad mame care alapteaza!
Ai spus asa:
Citat:
Ce parere aveti despre alaptatul in public?Nu acela de dupa perdea,ci alaptatul cu sanii afara?
Stiu ca este un tablou cat de poate de matern,dar ar trebui expus oricui,in locuri publice?
Dupa perdea se poate intelege a pune ceva in capul copilului sau sa il bagi cu totul pe sub bluza. Ori se poate scoate sanul afara si sa fie si in acelasi timp ceva discret, de abia vezi. Bine, vezi ca alapteaza, dar nu vezi mare lucru. Apoi ai spus ca sanul a fost din totdeauna ceva erotic...ori corpul femeii nu a fost expus asa de mult in public ca si in prezent. Niciodata nu au fost mamele arestate cu "sex crime" ptr. ca isi alaptau copilul. Inainte alaptarea era vazuta ca ceva normal, nu era asociata cu sexul.

Problema e ca in prezent, oamenii prin alaptat decent in public intelege: 1.alaptat in camere speciale ori 2.cu copilul acoperit. Mai sunt si persoane care sunt 100% impotriva alaptatului in public, caci asociaza alaptatul cu ceva sexual, ceea ce este o gandire bolnava. "Normalul" nu mai este demult normal.

Si da, cand vezi ca lumea nu intelege exact ce doresti sa spui, ai putea sa explici din nou, chiar si cu poze. Mai bine asa decat sa te superi si sa fi putin sarcastica. Asa alaptat dupa perdea e f.vag. Nu trebuie sa te superi cand lumea nu intelege din prima ce doresti sa spui, caci suntem pe net, folosim doar 7% din limbajul de comunicare. Apoi, cand cineva nu e de acord, nu este neaparat rautacios sau o tine pe a lui, ci asa gandeste.

Legat de poza respectiva si situatia expusa de tine. In general, eu cand vad poze/filme/live (cu) mame care alapteaza nu vad nimic indecent, chiar daca se vede din san, chiar daca nu se vede. Alaptarea in sine nu este indecenta,ptr mine. Apoi, topless esti cand ai ambii sani la vedere si te lafai cu ei, nu cand ai agatat de san un prunc. Nu as baga in categoria topless alaptat cu san la vedere. Cu rochie e mai greu sa nu scoti tot, dar cred ca si cu rochie ar fi posibil sa fie decent. Depinde ce intelegem prin decenta: nici un pic de piele sau putina piele.(vb. strict de alaptat) Sincer iti spun ca sunt putin impartita in doua: adica, alaptatul fiind ceva normal, daca mama se simte bine, bravo ei; apoi poate as fi surprisa ptr. ca nu sunt obisnuita, nu ptr. ca mama ar face ceva ilegal sau urat;deci pb. e ar fi la mine. Nu ai vazut tiganci alaptand in tren, in autobuz, pe strada etc? Eu am vazut in Ro multe..nu au nici o treaba ele. :) Apoi, o colega a povestit cum scotea sanul mamei ei in autobuz cand ii era foame...nu a obiectat nimeni. (eu nu am fost alaptata, iar ce au facut femeile din familia mea nu stiu si nici nu pot sa le intreb) Cu alte cuvinte, nu mi se pare anormal cand o femeie alapteaza in public cu sanul scos din rochie, cel mult mi se poate parea..neobisnuit.
***
Nu putem sa le spunem mamelor ca este f.bine ca alapteaza, ca fac ceva fantastic si in acelasi timp sa le spunem ca este ceva rusinos si erotic daca fac asta in public. Ori societatea accepta si promoveaza alaptatul ori ba.

(consider ca daca un barbat a fost crescut intr-o familie in care s-a alaptat, apoi sotia lui a alaptat, nu o sa priveasca alte femei urat cand le vede alaptand, mai ales daca nu are mintea imbuibata de imagini erotice. nu credeti ca este o problema cand un barbat se excita cand vede o mama alaptand?)
Reply With Quote