View Single Post
  #322  
Vechi 11.06.2013, 10:36:16
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Rugăciuni nepotrivite: cutare se roagă lui Dumnezeu să câștige un serviciu, cutare să câștige la loto, unul să i se descopere hoții, altul să i se risipească dușmanii, iar un școlar să reușească la examene...Lucruri pământești, trecătoare, nimicuri.

Ne-am pus vreodată problema ce ne cere Dumnezeu nouă? Ce-ar dori să cerem? Să fim ca Iisus, în care S-a îmbrăcat El, dându-ni-se model și viață. Dumnezeu pune accentul pe ”a fi”, noi pe ”a avea”. De aici și marea nepotrivire între ce cer oamenii lui Dumnezeu și ce cere Dumnezeu oamenilor.
Pentru că tot se comentează acest răspuns, și eu cred că el poate fi nuanțat. Cu excepția câștigului la loto, celelalte cereri sunt chiar intermediate de biserică/ preoți prin rugăciunile lor (ajutor pentru serviciu, examene, îndepărtarea dușmanilor). Reușita la examen a unui școlar este foarte importantă, căci este rezultatul muncii lui, aceasta e activitatea sa principală și ar trebui să o ducă la bun sfârșit. Chiar duminică am participat la Sfânta Liturghie la Biserica Sf. Nicolae din Brașov (din Schei) și acolo preoții s-au rugat, printre altele, pentru reușita la examene a elevilor și studenților.

Sunt de acord că este mai important "a fi" decât "a face" și "a avea", este important să luptăm împotriva patimilor, mândriei, invidiei, trândăviei... dar ne rugăm și pentru ajutor în lucrurile pământești, căci trăim în lume și nu în pustie sau în mănăstire. Chiar și o călugăriță, dintr-o mănăstire mai săracă, ne povestea cum se roagă uneori pentru a primi mâncare.

Este o conlucrare, cred eu, între Dumnezeu și oameni. Noi ne facem partea noastră (muncim, învățăm), dar ne și rugăm pentru ajutorul și ocrotirea lui Dumnezeu.
Reply With Quote