View Single Post
  #82  
Vechi 16.04.2014, 01:10:54
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

-cand unii (Asociația Studenți pentru Viață) incearca sa faca ceva nu sunt lasati:

Târgul educației morții organizat de Universitatea București. Ce educație mai înaltă putem oferi tinerilor decât a valoriza Viața?

http://www.ortodoxiatinerilor.ro/sco...ucatiei-mortii


În perioada 10-11 aprilie 2014, Universitatea din București organizează Târgul Educației. În urma aplicației depuse, a respectării întregii proceduri de înscriere și a menționării în catalogul evenimentului, Asociația Studenți pentru Viață a primit un stand și a fost programată în ziua de 10 aprilie, între orele 18.00-19.00, să prezinte revista „Pentru viață”, nr. 2 – „Adopția, o alegere nobilă”.

În dimineața zilei de 10 aprilie asociației i s-a comunicat că-i este interzisă participarea, în urma unor presiuni făcute asupra conducerii Universității. Interzicerea a fost urmarea constituirii unei presiuni, care nu s-a manifestat pe față: grupuri private pe Facebook, întâlniri, contactarea conducerii Universității, fără a li se adresa un singur cuvânt oficial asociației.

Pentru cei care nu știți, Asociația Studenți pentru Viață este organizația care s-a ocupat de coordonarea la nivel național a „Marșului pentru Viață - Adopția, o alegere nobilă” și de organizarea directă a marșului în București. În urmă cu doar două săptămâni în 40 de orașe ale țări s-au organizat marșuri pentru afirmarea vieții, pentru lupta împotriva uciderii copiilor din pântecele mamei (prin avort și contraceptive) iar tot acest demers binecuvântat de Dumnezeu, susținut oficial și de Patriarhia Română, se datorează Asociației Studenți pentru Viață.

Am aflat cu stupoare că Universitatea București a interzis pe ultima sută de metri participarea asociației la Târgul Educației pe următorul motiv declarat de conducerea universității către adevarul.ro:

„Eu coordonez acest eveniment și le-am transmis din start, când ne-au solicitat participarea la târg, că nu au ce să caute la acest eveniment destinat informării liceenilor, pot veni la dezbateri organizate de facultățile universității, cum e Filosofia, unde să discute pe tema avortului, nu avem nicio problemă în acest sens, dar nu la acest eveniment. Ulterior, ei au mers la coordonatorul departamentului pentru studenți, care, neștiind că aveau de gând să lanseze acea revistă și ce preocupări au, le-a dat acordul, confirmat apoi și de rector. După ce au apărut reacțiile negative în rândul studenților, domnul rector (Mircea Dumitru - n.r.) mi-a transmis azi-dimineață să le spun că nu mai pot participa, pentru că nu își are rostul o astfel de controversă la acest eveniment, însă le-am transmis că pot veni oricând la o dezbatere la UB”, a declarat prorectorul Maria Voinea.

Schimbarea deciziei de a participa vine ca urmare a presiunii pe care doamna Oana Băluță, conferențiar la Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării a făcut-o asupra conducerii, după ce în urmă câteva zile a scris un articol împotriva marșului pentru viață, susținând „dreptul” fiecărei femei asupra propriului corp și drepturile homosexualilor dar și ca urmare a unui reportaj realizat de Pro Tv.

Pentru a evita controversele conducerea universității a decis că e mai bine să interzică asociației să participe la acest eveniment.

Un alt profesor, domnul Claudiu Tufiș, a scris pe pagina sa de facebook:

„Universitatea din Bucuresti chiar vrea să își asocieze numele și imaginea cu asociații care militează împotriva avorturilor? Uităm cam repede traumele prin care au trecut femeile din România în perioada comunismului. Dăm cam repede cu piciorul suferințelor femeilor, doar pentru a câștiga o favoare din partea atotputernicei BOR. Este a doua oară în doar două luni când Universitatea din București calcă în picioare valori pe care ar trebui să le apere.”

Dacă pentru acești profesori a-ți omorî copilul este un drept al omului, înseamnă că educația oferită studenților din facultățile unde ei predau face parte dintr-o cultură a morții, și nicidecum a vieții.


Într-o țară creștin ortodoxă, unde majoritatea persoanelor sunt botezate în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh, conducerea Universității București refuză să prezinte tinerilor la Târgul Educației revista „Pentru Viață”, care prin conținutul ei îndeamnă familiile să adopte copii iar pe femeile care au în pântece un prunc nedorit, le îndeamnă să nu-l avorteze ci să-l nască, și dacă nu-l pot crește, să-l încredințeze spre adopție instituțiilor statului. Revista promovează viața, familia și valorile creștin ortodoxe alea neamului nostru.

Tinerii asociației SPV nu veneau la Târgul Educației să ceară pedeapsa capitală pentru femeile care au avortat, nici măcar să le mustre prin vreun banner sau vreun discurs, ba dimpotrivă, veneau să susțină viața, dată de Dumnezeu în clipa concepției și să ofere soluții fetelor și femeilor aflate în perioade de criză.

Ce târg al educației este acesta unde unii dintre profesori și unii dintre studenți sunt indignați de promovarea vieții? Ce are acest târg mai frumos de promovat decât viața? Ce educație mai înaltă putem oferi copiilor și tinerilor noștri astăzi decât a valoriza în primul rând viața? Mai întâi viața lor, primită de la Dumnezeu și de la părinți, și pe care o trăiesc. În al doilea rând viața aproapelui nostru prin care ne bucurăm, pe care-l iubim și de la care primim iubire. Cine-și apreciază viața sa și a aproapelui său ca pe un dar, poate înțelege mai ușor că Dumnezeu este Însuși Viața. „Iisus i-a zis: Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine.” (Ioan 14, 6)


Un astfel de tânăr va percepe mai lesne că viața noastră izvorăște din Dumnezeu... Viață sunt razele dumnezeirii Lui, energiile necreate ale Sfintei Treimi. Sufletul meu, viața din mine, este primită în momentul concepției de la Creator.

Mai departe îl las pe Sfântului Nicolae Velimirovici, să continue articolul. Sunt atât de actuale scrierile lui, încât par scrise acum câteva ore. Și nu uitați că Sfântul Nicolae are 5 titluri doctorale, fiind educat la marile universități ale Europei.

Cu multe veacuri înainte, universitățile europene se îngrijeau cu adevărat de cunoștințele cele mai de seamă și mai de căpetenie ale vieții. Însă când au văzut că acele cunoștințe nu se pot dobândi prin strădania omenească fără descoperirea cea binevoitoare a lui Dumnezeu, atunci acele universități, una după alta, au decăzut și s’au prefăcut în prăvălii și în magazine de mărunțișuri, de unde se poate cumpăra tot ce rodește pământul, însă nimic din cele ce vin din ceruri.

Școala Europeană s’a depărtat de credința în Dumnezeu. Din această pricină s’a preschimbat într’o cameră de otrăvire, de aici provine moartea omenirii Europene. În culturile păgâne, niciodată știința nu s’a îndepărtat de credință, chiar dacă credința era greșită și absurdă. Numai în Europa s’a întâmplat așa ceva, în acea Europă care a primit de la Dumnezeu credința desăvârșită. Dar din pricina certei cu căpeteniile bisericii, Europa s’a mâniat și s’a lepădat de credința cea desăvârșită, păstrând doar știința cea desăvârșită.

O, frații mei, Europa a lepădat cunoașterea lui Dumnezeu și a primit necunoașterea omenească! Ce nebunie, câtă întunecare! După Europa ne-am luat și noi. Pentru aceasta, am pătimit cumplit. Oare ne vom înțelepți? Oare vom avea înțelepciunea și curajul să ne întoarcem din rătăcire pe calea cea dreaptă, înaintea Europei și fără Europa? Aceasta este întrebarea de viață și de moarte pusă acum înaintea noastră. Să apucăm, dar, pe calea părinților noștri, și nu ne vom înșela. Să ne întoarcem la credința cea dreaptă și să lepădăm știința cea mincinoasă, și nu ne va părea rău. Să fim oameni, nu maimuțe, și Dumnezeu ne va primi ca fii ai Săi. Amin.

Europa universitară l-a sfărâmat în mii de bucățele pe Dumnezeul ei, l-a desfăcut în nenumărați atomi, protoni și electroni, nici cât negru sub unghie. Cine s’ar teme de un astfel de Dumnezeu neînsemnat?! În locul sfinților, i-au pus în primele rânduri, în ziare, în săli și în cărți, pe bancheri, pe politicieni, pe cărturari, pe farisei și pe saduchei. Însă nici un sfânt. Europa nu mai naște sfinți! E ca și cum s’ar fi jurat să nască numai personalități înaintea cărora nimeni nu trebuie să se rușineze! Dacă nu ați știut în ce constă căderea Europei până la nimicnicie, să știți acum: în faptul că a pierdut noțiunea de Dumnezeu înfricoșat și de om sfânt.

Last edited by antiecumenism; 16.04.2014 at 01:13:13.
Reply With Quote