View Single Post
  #45  
Vechi 19.11.2016, 19:09:22
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Mihnea, "tu insuti" inseamna pur si simplu "tu insuti", asa cum te-a facut Dumnezeu, cu bune si cu rele.
De exemplu femeia este vazuta intr-un fel in credinta.
Eu, sau Yasmina, sau sotia ta, sau oricare alta femeie este vazuta in credinta nu asa cum este ea, ci cum este modelul scris in Biblie - Eva.
Chit ca nu sutem de fapt asa. Fiecare din noi femeile este altfel.
Si totusi in credinta, la biserica noi trebuie sa nu mai fim noi, ci altcineva - femeia pacatoasa.
Indiferent de ceea ce facem in lume si cum suntem - noi suntem in credinta altcineva, adica Eva. Nu avem voie aia, aia, aia.

Alt exemplu - in realitate, acasa si peste tot suntem oameni buni, care ne iubim sotia/sotul, copiii etc., ii respectam. Suntem familii. Am primit taina cununiei.
In biserica trebuie sa lasam asta la o parte. Fiecare trebuie sa stea separat, sa fie straini. Alt barbat, alta femeie.
Dau acest exemplu pentru ca pentru mine este o experienta foarte recenta si din care inca nu mi-am revenit.
La noi in biserica, de o vreme (ca n-a fost asa intotdeauna), femeile stau intr-o parte si barbatii in alta. Cand este mai goala. Cand este plina se sta cum se poate.
Si ma stradui sa respect si eu regula. Dar pentru asta trebuie sa-l gonesc pe sotul meu, care ar sta langa mine si eu as sta cu el.
Deci eu dintr-o data nu mai trebuie sa fiu eu. Trebuie sa uit acolo si instantaneu, de iubire, de casatorie, de tot ceea ce sunt eu in viata, ca sa respect o regula.
Nu-mi este usor.
La fel si cu postul.
Sunt reguli. Le respecti. Dar nu mai esti tu.
Ne schimbam.
Vad femei care vin la biserica si se schimba imediat - pun basmaua, pleca privirea, vorbesc altfel, se poarta altfel.

Suntem nevoiti sa fim altfel, sa ne schimbam. La serviciu suntem intr-un fel, la biserica altfel, acasa altfel.
Da ,pt ca acolo trebuie sa exersezi iubirea de Dumnezeu care se pune pe primul plan si cere atentia deplina.
Poate suna aiurea pt multi dar pe Dumnezeu trebuie sa-l iubim inaintea copiiilor,a sotului,a parintilor etc
Iar 2 ore din 7 zile nu inseamna prea mult sa te lipsesti de compania sotului .
Bine ca macar te insoteste la biserica,aveti preocupari si interese comune; multe femei vin singure la biserica deoarece sotii nu sunt interesati "sa-si piarda timpul " pe acolo.

Pe de alta parte,am vazut si oameni chiar nu tineri care nu-si puteau luau mana unul de pe altul in biserica .Chiar ma intrebam cum de s-au ratacit pe acolo si nu au folosit timpul sa-si ia o camera la hotel?!

Sotii,sotiile, copiii,familiile sunt accesorii in lumea noastra. Nu venim la pachet cu ele ; poate avem sansa sa le dobandim sau nu -cum sunt eu si altii,fara sot si copii.
Adevarata batalie se da cum iesim din viata asta!
Parerea mea este ca nu existam pentru a avea o familie ci existam pt a sluji aproapelui si a-l iubi pe Dumnezeu.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote