View Single Post
  #1493  
Vechi 04.03.2018, 21:29:41
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Repet, poziția cultelor protestante cu privire la vorbirea în limbi este că aceasta a încetat. Prin urmare, nu există legătură între protestanți și penticostali în condițiile în care glossolalia este piatra de temelie a penticostalismo - carismatismului.
Charles Parham, copil de metodiști practicanți, nu a știut despre vorbirea în limbi, dar fiindcă luase calea religiei, întâmplător a auzit despre niște cazuri în care s-a vorbit în limbi. Și-a propus să reînvie fenomenul și pe când prezida adunarea de la Azusa Street, o fată pe nume Agnes Guzman, a vorbit în limbi.
Omul și-a dat seama că poate scoate bani frumoși din afacerea asta cu religia și a conceput o teologie proprie, care acum este doctrina de bază a carismatismului, conform căreia vorbirea în limbi este semnul pentru botezul cu Duhul Sfânt, cel despre care Ioan Botezătorul spunea că-l va aduce Iisus Mesia. Astăzi, bisericile protestante nu și-au însușit acest crez absolut deloc. Nici ceilalți neoprotestanți nu au aderat la această teologie. Doar unii catolici. E aevărat că unii baptiști, episcopalieni, luterani, metodiști, prezbiterieni ori congregaționaliști au început să vorbească în limbi, dar crezul oficial al bisericilor lor nu s-a modificat, pentru a da satisfacție carismaticilor.
Tot nu ai inteles ce am spus. N-am spus ca protestantii au sustinut vorbirea in limbi, chiar eu am dat citate cu ceea ce ziceau protestantii despre penticostali, la inceput. Gasesti si tu citatele pe net. Eu am spus ca penticostalii sunt protestanti, nu ca protestantii sunt penticostali. Deci au aceeasi origine, de la Luther si majoritatea dogmelor asemanatoare. Ceea ce am argumentat eu, cu Biserica stalp si temelie a adevarului, e la fel de valabil si pentru penticostali.