View Single Post
  #85  
Vechi 11.05.2020, 19:52:13
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

O reacție cu privire la împărtășanie, am văzut și în predica lui ÎPS Teofan al Moldovei și Bucovinei: https://youtu.be/TlhShIPMNkQ?t=570

[...].... să ne revedem din nou la Biserică participând la dumnezeiasca Liturghie, împărtășindu-ne cu Dumnezeiasca împărtășanie, cu trupul și sângele Domnului, nu după alte modalități pe care ni le inspiră unii sau alții, ci după rânduiala care s-a statornicit în Biserică de cel puțin o mie de ani și e prezentă în toate bisericile ortodoxe din țară și din lume.[...]”


Cred că vor fi oameni care se vor retrage la sate, la pensie, sau să-și facă o căsuță acolo, să muncească pământul, preoții de la sate n-au avut probleme.

De obicei lumea nu se prea împărtășește în număr mare în afara posturilor, eu spun din ce am observat în anii trecuți.

În trecut vara era participare scăzută la slujbă, mulți erau plecați în concedii sau pe la rude.

Dacă se va filma cum împărtășește un preot e posibil să aibă probleme, enoriașii trebuie să aibă discernământ, IPS Teodosie și preoții Catedralei din Cluj s-au trezit cu denunțuri penale pt că au fost filmați că împărtășeau în ultima Duminică când ordonanțele permiteau.

În toată țara s-a împărtășit cu lingurița, chiar și în cultul greco-catolic dar numai ei au fost luați la puricat, pt că ei apăreau pe filmări și fuseseră supuși unei campanii de linșaj mediatic.

Pentru că nu s-au constatat focare de la împărtășanie, s-au făcut analize la Cluj, probabil că se vor clasa dosarele, dar tot e urât să o faci pe justițiarul, sau să o prezinți ca pe o mare descoperire, ca și cum dezvălui nu știu ce act ilegal.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote