View Single Post
  #2  
Vechi 05.07.2011, 12:38:45
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Ce bine ca ai deschis acest topic, tocmai vorbeam de Romania pe un altul de la generalitati, dar nu era pe subiect.
Au mai fost deschise subiecte similare insa, cred ca nu se epuizeaza niciodata avand in vedere faptul ca aceasta intrebare a devenit una acuta, chiar necesara. Cine mai iubeste Romania ?
Pai, nu stiu cine, iar daca este sa ne gandim la emisiunea cu pricina " Romania, te iubesc ! "...nimeni ! Acolo este expusa realitatea sumbra a acestei tari, educatia sumbra, sistemul sanitar sumbru, toata existenta acestei tari cu negura ei cu tot.
Stiu ca sunt tari in care viata se desfasoara mult mai greu, insa, tind sa cred ca am ramas, totusi, un popor inteligent care nu meritam aceasta soarta, soarta impotriva careia nu putem lupta fiindca ne-au fost retezate aripile, chiar mai mult decat pe timpul rapostatului, fiindca nu doar ca ne este sfidata aceasta inteligenta, ci si demnitatea si bunul simt pe care l-am mai putea avea intr-o tara civilizata. Suntem si uscaturi, insa EDUCATIA si un salariu decent acordat cetateanului care munceste, ar putea creste mult nivelul de bun simt al individului, ar avea timp sa mai si discearna ceea ce se intampla in jur, nu doar sa lupte bezmetic pentru supravietuire.
Romania, eu nu te iubesc, nu pentru ca nu ai fi frumoasa, bogata, nu pentru ca nu ai fi spirituala, nu pentru ca nu ai avea ingaduinta cu mine, ci pentru ca NU TI SE OFERA POSIBILITATEA SA FACI SI SA ARATI TOATE ACESTEA ! Deci, ce folos o tara cu valoare, cu niste conducatori ( de la mic, pana la mare ) fara valoare ? ! Si totusi, depindem de ei !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote