View Single Post
  #11  
Vechi 08.02.2007, 20:00:20
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Danyel, in ultimul tau mesaj mi se pare ca tu vezi situatia numai partial. Intr-adevar, exista si crestini ortodocsi numai cu numele, dar exista si adevarati. Sa incercam sa prezentam situatia in ansamblul ei, nu numai partile pozitive sau negative, altfel ajungem la jumatati de adevar, adica la minciuna. Ai ajuns tu sa stii ce e in inima tuturor oamenilor ca sa generalizezei astfel? Noi vedem niste aparente, dar nu stim lacrimile si intoarcerea din inima lor, nu cunoastem noi dialogul lor cu Dumnezeu, pocainta lor. Mai bine sa privim mai mult spre noi, nu spre ceilalti. Altfel ne irosim timpul si viata.

Elena
Ai dreptate nimeni nu poate cunoaste un om cu adevarat imi aduc aminte ce zicea un parinte :
Fiecare om este o mare taina ,fiecare om este unic in felul lui..
Nu neaparat daca un om se roaga in biserica si il vad ceilalti poate fi fatarnic pentru ca el in acel moment poate sa nu-l mai interseze nimic in jur in acel moment cand poate el este intr-o stransa legatura cu Dumnezeu in launtrul lui trairea lui poate sa fie una profunda.. cum zicea Parintele Arsenie Boca : O,Adevar,care Dumnezeu Esti, fa sa fiu una cu Tine intr-o dragoste vesnica in Tine salasluieste tot cea ce doresc, tot ceea ce vreau.Toti invatati sa taca, toata faptura sa amuteasca in fata Ta, graieste-mi numai Tu",asa ca este foarte bine sa ne gandim de mai multe ori inainte de a tragem o concluzie
Este adevarat sunt si oameni care o fac din fatarnicie dar nimeni nu-i poate sti.
Reply With Quote