View Single Post
  #27  
Vechi 28.09.2009, 14:28:33
ciprian85 ciprian85 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustinian Vezi mesajul
insa permiteti-mi sa va intreb: ce intelegeti dvs prin sfant?
Am spus foarte clar in postarile mele anterioare ce se intelege prin om sfant. Am sa incerc sa mai expun inca o data folosind alta exprimare in speranta ca vei intelege. Sfantul este omul care in viata aceasta pamanteasca si-a dat toata silinta si a reusit sa se asemene cat mai mult lui Dumnezeu prin repectarea poruncilor Lui, cultivand o serie de virtuti(intre care esentiala e smerenia) ferindu-se de pacat, iar atunci cand a cazut in pacat a recurs la "unealta" pe care ne-a lasat-o Mantuitorul pentru astfel de situatii: POCAINTA. BO are o multime de sfinti proveniti din randurile desfranatilor, a vamesilor si talharilor care prin pocainta au ajuns la sfintenie. Tot sfinti sunt si oamenii care au suferit prigoniri pentru Cuvantul lui Dumnezeu, s-au chiar si-au pierdut viata pentru El. Pe scurt putem spune ca sfintii sunt prietenii lui Dumnezeu.



Citat:
În prealabil postat de iustinian Vezi mesajul
El prin excelenta este smerit. Nu are nici un interes sa arate lui Ioan faptul ca este smerit.
Pai daca nu te comporti caatare cum poti fi smerit? Facand o analogie nu esti betiv decat daca bei peste masura , nu poti fi desfranat decat daca curvesti, nu poti fi cumpatat decat daca mananci cu masura.

Citat:
În prealabil postat de iustinian Vezi mesajul
In al 2-lea rand parerea mea (cu privire la ce m-ati intrebat) este ca: decat sa impiedici pe un om sa piarda mantuirea, ar fi mai bine sa-ti legi o piatra de moara de gat si sa te arunci in mare. Daca pt mine un anumit om (fie el si sectar asa cum le place unora sa-i eticheteze pe altii), nu reprezinta mare lucru, pentru Dumnezeu este coroana creatiunii; si pt acel om a curs sangele Lui si ca atare avem datoria morala de a nu "impiedica" pe cineva de a-l cunoaste pe Dumnezeu.

Sunt de acord cu tine ca pentru fiecare om a curs sangele Mantuitorului, si ca din pacate foarte putini in zilele noastre il cunosc. Dar e foarte important cum il facem noi cunoscut semenilor - asa cum s-a descoperit prin: prooroci, personal atat cat a fost pe pamant si mai apoi prin Apostoli luminati de Harul Duhului Sfant, sau intr-un mod distosionat prin interpretarea gresita a Sfintelor Scrieri dupa mintea omeneasca fara ajutorul Harului Duhului Sfant asa cum o face de cateva secole pana in prezent puzderia de secte neoprotestante. Nu consideri ca e mai grav sa trimiti un om care nu isi stie calea pe un drum gresit(riscand astfel sa-l ratacesti si mai rau) decat sa-l lasi in starea in care se afla sperand ca se va ivi cineva care stie drumul si l-ar putea indruma spre destinatia respectiva.

Last edited by ciprian85; 28.09.2009 at 15:14:38.
Reply With Quote