View Single Post
  #307  
Vechi 29.07.2011, 21:45:55
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
ok ... asadar sa analizam pe text .
versetul 15 seara +ucenici +multime +plecare in sat +mincare sa isi cumpere .... asadar multimea era infometata si apostolii nu aveau cu ce sa ii hraneasca
versetul 16 . iisus +multimea oprita sa plece +apostolii sa ii hraneasca .... aici e de discutat la ce hrana se refere iisus , daca era numai cea materiala sau si cea spirituala ....
versetul 17. 5 paini si 2 pesti .... asadar cantitatea de paine este DE 2 ORI JUmate mai multa decit pestii .... ce reiese de aici ? ca proportia intre cereale si peste sa fie F MARE ....si ce mai reiese ? ca nu aveau DECIT aceasta hrana atunci .....
versetul 18 . sa le aduca la el
versetul 19savarsirea MINUNII si nu indemnul de a minca peste .....ci ingaduinta CACI APOSTOLII ERAU PESCARI si sa nu uitam ca ei prindeau peste si il mincau DAR iisus le.a spus ca ii va face pescari de oameni .... sa intelegem de aici ca era iisus de acord sa mincam oameni ? desigur ca NU ... ASADAR DIN NOU NU EXISTA NICI UN INDEMN DE A MINCA PESTE .....
si sa nu uitam ca A BINECUVINTAT hrana IISUS .... asadar vreau sa vad si eu cAti duc pestele la preot sa fie biNecuvintat inainte ca sa fie mincat ..... hmmmm?
asadar iisus nu a facut nici o greseala FACIND MINUNEA si A ARATAT INGADUINTA fata de pacatosi .... dar stim ca isi asculta Tatal si in geneza 1.29 . si 1.30 DUMNEZEU SPUNE
29. Apoi a zis Dumnezeu: "Iată, vă dau toată iarba ce face sămânță de pe toată fața pământului și tot pomul ce are rod cu sămânță în el. Acestea vor fi hrana voastră.
30. Iar tuturor fiarelor pământului și tuturor păsărilor cerului și tuturor vietăților ce se mișcă pe pământ, care au în ele suflare de viată, le dau toată iarba verde spre hrană. Și a fost așa.

asadar pentru neascultare Dumnezeu A INGADUIT sa se manince carne si a spus SI CUM SA SE FACA , dar A PREVENIT ce se va intimpla cu cei care o fac .... pe evreii chiar ia pedepsit pentru ACESTE DORINTE ... stii unde? sau o sa iti dau eu versetele ....
multa iubire
ps asadar NU FA CONFUZII INTRE INGADUINTA LUI DUMNEZEU CA NE IUBESTE ENORM SI ADEVARUL LUI .....
multa iubire
Facerea 9
3. Tot ce se mișcă și ce trăiește să vă fie de mâncare; toate vi le-am dat, ca și iarba verde.
4. Numai carne cu sângele ei, în care e viața ei, să nu mâncați.

Luca 24
42. Iar ei i-au dat o bucată de pește fript și dintr-un fagure de miere.
43. Și luând, a mâncat înaintea lor.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote