View Single Post
  #22  
Vechi 11.09.2011, 17:36:46
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Câteva pagini deja, care le dublează pe acelea, mult mai multe, de la subforumul "generalități" pentru o problemă care ar trebui să fie foarte simplă.

Este acupunctura (după caz: hipnoza etc) păcat ? Răspunsul este că păcat e ceea ce Biserica definește ca atare. Biserica mea nu a definit acupunctura ca păcat. Când va face asta, a doua zi am să arunc toate acele de acupunctură, ventuzele, ierburile mirositoare etc. Imediat ce Papa sau un sinod ecumenic va hotărî că este o obligație de credință să nu practicăm / să nu ne tratăm prin acupunctură etc, am să dau foc licenței și acreditării de acupuncturist. Până atunci, îmi practic meseria în bună conștiință.

Ne cramponăm de păcate inexistente, pe care Biserica nu le-a definit, și trecem prea ușor cu vederea pe cele definite cu claritate. Păcate sunt:
-beția: de câte ori nu am tratat beția cu îngăduință ?
-curvia: de câte ori nu am tratat curvia cu îngăduință, numind-o când "coabitare", când "experimentare" ori altfel ?
-bârfa și judecata temerară sunt păcate. De câte ori am "întins vorba" bazându-ne pe prepusuri și jumătăți de informații la mâna a zecea, pe care le-am dat drept certitudini ?
Și așa mai departe.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote