View Single Post
  #5  
Vechi 19.12.2011, 01:36:17
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mi se pare o ocupație foarte normală de Crăciun, frate Raoul. Chiar și pentru un fariseu.
Aș fi vrut să înțeleg dacă există o rânduială creștinească pentru felul în care petrecem de Ajun și în cele trei zile de praznic împărătesc ce urmează, pentru că în vremurile noastre, mai ales în ultimii ani, obiceiurile bune sunt cu totul bulversate.

Comercianții încep să anunțe Crăciunul încă de la începutul Postului, toba și caltaboșul sunt la ordinea zilei cu mult înainte de sărbătoare, brazii sunt deja împodobiți pe străzi, în incintele blocurilor au început să răsune tarafuri.
Toate astea îi îndeamnă pe oameni să petreacă în avans, iar pentru ziua Nașterii Domnului nu mai rămâne practic nicio bucurie.
Și cum în toate filmele vezi că oamenii sărbătoresc în ajun, te întrebi dacă nu cumva tu ești pe dos, așteptând, în contradicție cu cei din jur - prieteni sau chiar familie, liturghia zilei de 25 decembrie.

Probabil că răspunsul cel mai bun la întrebarea pe care am lansat-o ni-l dă Biserica, prin slujbele pe care le face. Cred că acolo e adevărata sărbătoare, iar acasă, în familie, e continuarea.

Poate cineva își amintește bunele obiceiuri de altădată.
Reply With Quote