View Single Post
  #6  
Vechi 03.02.2014, 06:56:44
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Cred că tu sigur vei fii întrebată pentru că nu dai importanță amănuntelor, fără de care nu se poate alcătui nimic; chiar și o călătorie în jurul lumii începe cu un simplu pas.

Uită-te în orice biserică ortodoxă la icoana lui Iisus Hristos (din dreapta ușilor împărătești) îmbrăcat în mantie albastră. Crezi că nu contează culoarea?

Sau crezi că Iisus avea trebuință să primească botezul de la Ioan?

14. Ioan însă Îl oprea, zicând: Eu am trebuință să fiu botezat de Tine, și Tu vii la mine?
15. Și răspunzând, Iisus a zis către el: Lasă acum, că așa se cuvine nouă să împlinim toată dreptatea. Atunci L-a lăsat.(Mt3,14-15)


Toată dreptatea se compune din toate amănuntele; nu lipsește niciunul.
Eu cred ca este bine sa nu uitam niciodata de dreapta socoteala si buna rinduiala a lucrurilor.
Si mai este bine, daca se stie ceva clar (nu neaparat si precis, deoarece precis nu se stie mai nimic de la facerea lumii, adica cum s-au combinat atomii, moleculele, cum s-au realizat tesuturile umane, organele si sistemele de organe... asta daca este sa ne referim cel putin la om... sau cum spunea fratele de mai sus, la ce ne foloseste orice, dar orice, amanunt ? Doar asa ca sa epatam cu grija apologetica despre credinta noastra ?) sa fie folosit si comunicat, transmis, dar daca nu, este mai bine sa renuntam . Nu de alta dar chiar daca ne dam asa interesanti, pasionanti, venitori cu aspecte, stiri, observatii interesante legate de credinta putem cadea in ridicol de nici nu ne vedem !
Cred ca acest thread si poate fi inchis aici deoarece nu se face altceva decit birfa pe o aiureala colosala : Raiul nu a avut timp ! Timpul a inceput sa exsiste, sa curga de la aruncarea omului pe pamint. Nici macar acum raiul nu are timp, pt. ca nu este si nu a fost din lumea aceasta. Aici, in sistemul acesta de vietuire, in lumea aceasta a omului cazut este valabil timpul stiut de noi, in rest, ba !
Chiar daca Biblia ne spune ca in prima zi Dumnezeu a facut ceva, in a doua altceva, s.a.m.d., noi nu stim in prezent ce senificatie au aceste aspecte, deoarece este clar ca nu este vorba despre o zi ca a noastra, de pe Tera.
Lungimea zilelor este diferita pe diferite planete si in general in orice alta parte a universului (adica vreau sa precizez ca este o conditie absoluta a timpului, dependenta de locul de masuratoare, de referinta... ori domnii ingineri seriosi ar trebui sa stie de mul;t acest lucru !!!!)decit pe Pamint.
Iar pe deasupra, avem garantia ca la Dumnezeu zilele se numara altfel decit la oameni, au alta lungime, durata, din marturia adevarata a lui David, care marturiseste in Psaltire ca "Omie de ani in ochii Tai sunt ca ziua de ieri si ca straja nopti care a trecut" Va las deliciul de a depista singur psalmul si versetul in care spune aceasta !
Si legat de acelasi subiect, al timpului biblic si uman este si controversa oamenilor de stiinta care incercind sa il masoare pe Dumnezeu cu timpul uman , nu stiu defapt cit au durat erele geologice de pe pamint. Alta nebunie . Dar sa ne orpim aici .
Cit despre parerea preasfintitului ... prefer sa nu comentez. Nu de alta, dar ma jenez eu de jena lui . Este cica doctor(= adica atoatestiutor, asta insemneaza "doctor")in teologie, dar eu intre doctorul Staniloaie si doctorul Varsanufie, il prefer pe cel dintii . Iar modivele sunt lesne, dar lesne, de inteles .

Si cu toata parerea de rau imi permit sa spun ca si interventia dvs. este ridicola. Este apologetica dar pe un fals atit de grosolan incit si un copil de clasa a VI, participant la olimpiada de religie, stie ca Adam a trait noua sute patruzeci si ceva de ani dar pe pamint. Raiul nu avea si nu dadea ora exacta, nu cunostea calendarul iulian (cine era Iulius Caesar pt. Rai atunci... nu va ginditi ? sau ora, unitate de masura in cadrul calendarului iulian?) !
Nu va lasati asa usor dus de nas de deschizatorul topicului chiar daca pomeneste de nu stiu care preasfintit. Chiar alaltaieri o sora, pe un alt thread, ca sa sustina mai convingator aiureala de psihologie a facut aceiasi greseala: a adus ca si greutate, forta, persoana cu cuvint greu, parerea favorabila a mitropolitului Hieroteos Vlahos. Chiar daca proferam acest nume exista de multa vreme nume grele ale ortodoxiei care si-au spus parerea despre psihologie si care nu seamana cu a lui !
Dar ma mir ca pina acum nu cunoasteti tehnica "intaririi spuselor proprii prin imbulzeala de nume sonore pro", pt. discutiile de pe forum, in plasa careia ati si cazut .
Deci, va rog, fiti mai atent pe viitor cu modul de a se face afirmatii legate de teologie, chiar daca fratii promotori sunt de toata isprava si afectiv suntem demult legati de ei !
Sper sa nu va supar, dar nici sa nu ma intelegeti gresit: este doar o rugaminte, dvs. puteti face, in esenta, tot ceea ce doriti... doar ca impartiti si beneficiile cu solidarii !
Va rog, nu uitati indemnul deoarece avind aceasta preocupare acuta catre orice amanunt, de a-l retine precum margaritarele, riscati sa stringeti in memorie multe bazaconii dar pe care cu trecerea timpului veti ajunge sa le transmiteti ca lucruri sigure. Ori acest procedeu, in orice disciplina didactica se cheama "intoxicare". Si nu este un lucru de cinste !
Poate va reconsiderati opinia.
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 03.02.2014 at 07:35:50.
Reply With Quote