Subiect: Suntem nebuni!!
View Single Post
  #17  
Vechi 18.02.2014, 12:50:46
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Astazi este un cult al prostiei . Ea nu mai imbraca forma banuita sau cunoascuta de acum 200-300 de ani .
Astazi , prostia este "culta" , este elevata , este elitista, poarta grade si ranguri .
Exista o lume a prostilor, o societate a lor, exista o respingere din partea ei a tot ceea ce nu ii seamana .
Desi este atit de multa incit este sufocanta, astazi prostia este uneori greu de recunoscut , nu mai are forma concreta , este diafana , este acoperita de multe diplome, obtinute altcindva decit atunci cind era firesc sau cu bani. Prostia a fost cizelata si cultivata in viata tinarului exact atunci cind trebuia sa fie sugrumata, inlaturata .
Astazi prostia are cultura fizica, este nelipsita de la sedintele de miscare si sport incit s-a fortificat atit de mult incit nu o mai poti impinge mai incolo decit cu mare greutate .
Ea este cea care striga prima ca o agresezi , ea este cea care lupta pt. drepturile altor prosti , ea este cea care nu cunoaste contraceptia , nu stie ce este obezitatea ci are forme subtiri, subtiri si fine de tot, de multe ori greu de descoperit pt. fistecine !
Nu poate rabda tacerea ci vrea sa transeze tot timpul lucrurile, tragindu-si spuza pe propria-i turta, vrea sa faca mereu "dreptate", nu vrea insa decit adevarul ei ,nu cunoaste aproapele ci doar fratele intru prostie ! Nu cunoaste egalitatea ci doar ierarhizarea absurdului . Este innebunita sa fie dezmierdata si adulata, indreptatita si cultivata, este... neobosita si gata mereu de lupta . De aceea exista si un sfat pt. cei care vor sa ia aminte : nu te pune cu mintea prostului ca este odihnita !

Dar cu toate aceste calitati si "sublimuri" ale ei , nu o putem stirpi . Daca am face astfel la ce am mai lua aminte si de unde am sti de ce sa ne mai ferim !

Insa inafara de aceasta desaga mare , numita "prostia oamenilor contemporani" ar fi bine sa sesizam ca in lumea noastra exista defapt multe lumi paralele.
Oamenii acestora , fara a se amesteca, privesc mereu inafara lor si sfirsesc a se lasa uimiti de prostia celorlalti .
Cine poate spune sigur , unde este prostia adevarata ? in care lume ?
Intr-o lume in care "ba pe mata" si "ba tu esti ma amarutule , nu te vezi?" te trezesc dis de dimineata si te insotesc seara la culcare , a renunta la adevaratul tried de orientare nu inseamna decit ... obtinerea satisfactiei sublime (: "...ai vazut ca e ca mine, baaaa!").
Si citi dintre noi nu sunt fericiti in ziua de astazi !?
Fie ca ne-am luat o sticla de cola, fie ca mincam la restaurant, ori ca mergem in vacanta sau la jobul bine platit , sau la iubita ce ne asteapta nerabdatoare, fie ca am dat ceva de opomana in numele catelusei care tocmai a raposat, fie ca ne-am pus o amuleta sau un talisman de cruce la git si 8 rinduri de metaniere pe antebrate, fie ca am fost la sala si ca astazi este prima zi in care greutatea noastra este exact cea din standarde, s.a.m.d.

O lume pestrita care zilnic se freaca/buseste de ea insasi si din care normalitatea (adica dreapta socoteala) si firescu (adica, buna rinduiala) este din ce in ce mai putina si o vezi mult mai rar.
Aruncandu-mi o privire indarat si redescoperind acest mesaj, pe care nu mai stiu din ce motiv, nu l-am vazut la acea vreme, constat ca se potriveste de minune, mereu si mereu, cu ce era ieri, cu ce e astazi si cu ce va fi maine. Ignoranța la inalt grad de... "civilizatie", gata sa-si primeasca premiul Nobel, in semn de osteneala si buna-purtare...
Ignoranta careia ne inchinam zi de zi, deschizand televizorul, sau dand "like"-uri pe facebook unor personaje de care depindem material noi, sau cei dragi noua, sau salutand-o in intersectie, ca sa nu-ti ridice permisul in virtutea dreptului pe care i l-a dat legea, nu a unui adevar sau al vreunei morale anume (mai am o saptamana, si o sa-l recuperez, ca am facut muschi luna asta, tot mergand cu... bicicleata!...)
Si totusi... putem spune ca aceasta ignoranta nu e binecuvantata de Dumnezeu? Putem spune ca nu ni se aseaza dinainte numai si numai pentru a ne intelepti si smeri? Putem spune ca ignoranta celorlalti, nu ne este noua de nici un folos? Putem spune ca la randul nostru n-am determinat niciodata pe altii sa ne clasifice drept... ignoranti, in ciuda unei pareri excelente despre propria capacitate morala si... telectuala?...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote