View Single Post
  #6  
Vechi 18.09.2015, 17:24:48
julianms's Avatar
julianms julianms is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2010
Locație: Gratia, Teleorman
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
De ce vezi viata de monah ca fiind "foarte grea"?

Sunt diverse manastiri, nu in toate se cere munca fizica, mai ales daca demonstrezi ca problemele de sanatate sunt reale si capacitatile tale de munca intelectuala sunt utile pentru activitatea din manastire.

La fel si cu doctorii, sunt diversi doctori, nu trebuie sa te duci la primul pe care iti cade ochii la avizierul de la spital, poti cere recomandari, poti incerca mai multi, timp sa fie (si bani la un moment dat, din pacate).

Sunt curios, dc crezi ca Biserica va accepta vreodata eutanasia ca fiind legitima moral?
Da, posibil sa se generalizeze dpdv legal in societate, ca si homosexualitatea dar nu inseamna ca va fi acceptata moral de Biserica.
[..]

- Viața de mănăstire este pentru mine foarte grea. Am acum probleme cu munca fizică... și de 23 de ani am probleme cu (re)adormitul. Eu nu mă pot trezi de nuș câte ori pe noapte pentru diverse lucruri. Nu e de mine monahismul, și-mi pare rău...

- Cât să umblu ca să aflu o mănăstire ortodoxă (dar în străinătate) unde aș putea fi primit? (Dacă ar fi în țară cred că m-aș duce degeaba. N-am atâta putere ca să rabd la prima vizită a unor persoane la care țin.. și care mi-ar zice, m-ar implora «să vin acasă»... și aș reveni acasă... Nu pot să-i văd plângând). Dar cred că lucrurile astea se sting încet-încet din dorința mea. Eu sunt terminat dacă văd plângând o persoană la care țin. (O să văd eu ce caut, ce găsesc, prin preajmă... dar nu la mănăstire)

- Despre homosexuali eu am aflat abia pe la 20 de ani (!!!) Dar eu am prins alte vremuri în adolescență... Și inițial am zis că locul lor e la pușcărie. Dar nu era bine. Abia spre sfârșitul facultății mi-am dat seama că au dreptul la libertate (dacă nu fac rău altora).
Dar de ce Biserica nu protestează mai vehement ? (Poate face, organiza, Biserica niscaiva manifestații?).
...Păi ce câștigă ei cu acea «căsătorie la primărie»? Nimic. O foaie de hârtie. Fără valoare.
În schimb se corup cei tineri, care nu știu multe lucruri...
(Trebuie ținut cont, totuși, că homosexualitatea este în primul rând o boală.
Am și citit despre asta.. și sunt ferm convins că este o boală. Și ei pot chiar să NU PRICEAPĂ anumite lucruri...)

Dar cu eutanasia... e altceva. Cei ce vor să fie eutanasiați nu au nevoie de nici un act (Ar fi culmea!... Ce faci cu un act după moarte?). Așa că nu va fi o împotrivire prea puternică din partea Bisericii. Așa cred eu. E ceva ce «presimt» eu că se va întâmpla (unii zic de «fler». Mie nu-mi place cuvântul nici în română nici în franceză nici în engleză. Parcă e un cuvânt de vagabonzi...). Iar societatea (creștină) va «generaliza» eutanasia, cum ziceam. (Habar n-am cum vor proceda cei din "popoare necreștine").

Iar «coruperea» tinerilor nu va fi deloc la fel. Un «candidat la eutanasie» va face tot posibilul ca să fie cât mai în secret (nu cum fac unii homosexuali... gesturi pe stradă.. etc). Și sunt convins că DEJA se fac foarte multe eutanasieri în Europa, de care puțină lume știe. Un doctor «se cumpără» ușor, mult mai ușor decât oricine... Poate doar polițiștii să fie cumpărați mai ușor (dar magistrații.. nu prea cred, mai ales după ultimele evenimente)

Biserica NU va accepta vreodată eutanasia ca fiind legitimă moral. Dar mare zbatere nu va face. (Părerea mea...)

Eu am cam fost un bun «ghicitor» (nu-mi permit AICI să glumesc zicând «prooroc»).
De fapt eu am calculat... Asta este expresia pe care o folosesc eu: «am calculat» (Sunt un fost olimpic, în lotul național de Matematică... eu chiar mă pricep să «calculez» și să «anticipez». Nu e nici măcar vreo «presimțire», nemaivorbind de «prorocire»).

- Cine va apela la eutanasie, nu cu Biserica va avea de-a face. Ci va avea de-a face cu un anume fel de judecată.
Ce zice marele Goethe la finalul primei părți din Faust, despre Margareta?... Mefistofel: «E osândită» ... Glas (de sus): «E mântuită»...

Hristos a zis că «nu există păcat care să nu poată fi iertat». Atâta doar că nu ai de unde să știi ce va fi cu tine în viața de apoi, indiferent ce vei face în viață... Abia când ajungi acolo vei vedea...

... Dar cine măsoară cantitatea de morfină administrată azi unor bolnavi? Nu doctorii?... Cred că ar trebui gândit mai mult la asemănarea eutanasie-crimă decât la eutanasie-sinucidere. (Mie mi-este asta foarte clar. Dar nu am nici cea mai mică intenție de a încerca vreo detaliere suplimentară.. eu am alte probleme, cel puțin acum. Doar foarte simplist: dacă m-ar întreba Hristos «dacă vreau să mai trăiesc aici» .. eu i-aș spune limpede: «Doamne, sunt obosit de atâta amar de vreme, eu vreau să mă odihnesc. Facă-se voia Ta...»)

P.S. Fiindcă tot am vorbit de facultate... Când eram în facultate ziceam: «Doamne, dacă poți să-mi dai un somn nesfârșit și fără vise... eu nu cer mai mult de la Tine. Dar Tu știi mai bine decât mine ce îmi trebuiește...»
__________________
Iulian M. - https://www.facebook.com/julian.muscalu

« Slavă lui Dumnezeu ! »

« Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine păcătosul »

Last edited by julianms; 18.09.2015 at 17:27:47.
Reply With Quote