View Single Post
  #37  
Vechi 16.01.2019, 16:37:02
ConstantinNae ConstantinNae is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2018
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Ce psihoterapeuti spun asta?
Păi, majoritatea celor care practică terapia cognitiv-comportamentală. Una dintre tehnicile acestei terapii chiar în acest lucru constă: în analizarea gândurilor de către pacient. Uite, un citat chiar de pe un site de psihologie:

Citat:
Tehnicile terapiei comportamentale includ exerciții de relaxare, stabilirea unui orar pentru îngrijorare, dar și planificarea și implicarea în activități cu funcții de recompensă, și o serie de expuneri controlate la gândurile și situațiile care erau evitate. Obiectivul acestor expuneri este de a ajuta persoana să învețe că rezultatele negative nu sunt corelate cu îngrijorările și că prin expunere anxietate se reduce în timp.
https://www.paginadepsihologie.ro/te...-generalizata/

Iată un citat dintr-un curs universitar de psihoterapie:

Citat:
Această dezvățare se realizează prin metoda expunerii progresive la stimulii care
produc teama (cu alte cuvinte, subiectul, în loc să evite situațiile anxiogene, se confruntă
cu ele în mod gradat). Astfel, subiectul se convinge că situația nu e chiar atât de periculoasă. Expunerea sparge cerul vicios care menține simptomul și facilitează învățarea
noului comportament. Problema principală a terapeutului este să-l ajute pe pacient să intreîn situații care, pentru el, sunt dezagreabile și îi produc teamă. Expunerea este definită casituația în cadrul căreia subiectul se confruntă cu un stimul pe care u evita înainte pentru căîi producea teamă.
Cercetările întreprinse de Marks, 1981; Emmelkamp, 1982; Mathews, Gelder șiJohnston, 1981, au demonstrat că, pentru a fi eficientă, expunerea trebuie să fie:
- gradată;
- repetată;
- prelungită;
- sarcinile practice trebuie să fie clar precizate.
Aceasta înseamnă că pacientul trebuie să identifice cu precizie toate situațiile pecare le evită și să le ordoneze conform unei ierarhii gradate. Prima sarcină trebuie să fiesuficient de facilă pentru a fi sigur că pacientul o va îndeplini, dar în același timp suficientde dificilă pentru a-i provoca oareacare anxietate. O sarcină trebuie repetată frecvent și curegularitate până ce va provoca foarte puțină anxietate sau nu va mai provoca delocanxietate. Abia după aceasta se poate trece la o nouă sarcină de pe listă.
https://www.scribd.com/document/2499...OMPORTAMENTALE

Poți găsi mai multe pe internet despre terapia cognitiv-comportamentală (expunere și prevenirea raspunsului). Există și videoclipuri care explică despre gândurile de hulă cauzate de tulburarea obsesiv-compulsivă, dar majoritatea acestora sunt în limba engleză. De exemplu:

https://www.youtube.com/watch?v=S5o5ZrTL1GU

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Dimpotriva atunci cand inseram niste psalmi spusi RAR si ATENTI la ceea ce spunem ,se rupe ritmul acelor ganduri anxioase. Deci nu trebuie cantitate mare ca sa nu ne mai gandim la ceea ce spunem. Ex psalmul 120 Unde am pus ... rupem ritmul rostirii si ne gandim la ceea ce am spus.
1. Ridicat-am ochii mei la munți, de unde va veni ajutorul meu.
...
2. Ajutorul meu de la Domnul, Cel ce a făcut cerul și pământul.
...
3. Nu va lăsa să se clatine piciorul tău,... nici nu va dormita Cel ce păzește.
...
4. Iată, nu va dormita, ... nici nu va adormi Cel ce păzește pe Israel.
...
5. Domnul te va păzi pe tine,... Domnul este acoperământul tău, de-a dreapta ta.
...
6. Ziua soarele nu te va arde, nici luna noaptea.
...
7. Domnul te va păzi pe tine de tot răul;... păzi-va sufletul tău.
...
8. Domnul va păzi intrarea ta ieșirea ta de acum și până în veac.
...
Am încercat să spun psalmi, crede-mă. Nu funcționează. Îmi vin zeci de gânduri blasfemiatoare chiar în timp ce rostesc cuvintele.

"1. Ridicat-am ochii mei la munți, de unde va veni ajutorul meu."

Încerc să îmi imaginez munții în minte și Duhul Lui Dumnezeu venind pe deasupra lor, dar... bum! din senin gând sexual în minte; și altul și încă unul... și tot așa în fiecare minut din fiecare zi.

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Imi aduc aminte de vorbele unuia din duhovnicii ce i-am avut, precum ca depinde si la ce psiholog mergi, ca unii nu pot ajuta cu nimic daca nu il au pe Dumnezeu si Legea in principiile lui. Ca daca nu , nu are rost, ca incurca oamenii.
Asta e adevărat. Nu toți psihologii sunt buni. În țara noastră nu știu dacă sunt mulți care se pricep la tulburarea obsesiv-compulsivă legată de religie. Am găsit chestii despre asta pe internet, dar erau mai mult din străinătate.

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Recomand "Psihoterapia Ortodoxa" a lui Hierotheos Vlachos si de asemenea recomand pe Viktor Frankl -Logoterapia si citirea cartii Omul in cautarea sensului vietii.
Mulțumesc pentru recomandări.

Last edited by ConstantinNae; 16.01.2019 at 16:39:20.
Reply With Quote