View Single Post
  #50  
Vechi 25.04.2019, 10:01:30
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Vezi ca ce invata Biserica este diferit de sincretismul pe care si-l face fiecare dupa capul lui intre invataturaBisrricii si invatatura lumeasca.

Lovirea in sine are mai multe nivele, de la o simpla atingere, la bataie serioasa, in toata regula.

Acum, daca la voi in US sunteti toti invatati " ca aveti drepturi" si sunteti unul cu gura mai mare decat altul e si asta o cale si optiune de viata. Pe tine te apuca crizele doar cand auzi de subiect, adica ai deja un fundament solid cultural de tipul "eu sunt, eu am drepturi, eu sunt de neatins", oarecum cu o aroganta usor necrestina dpmdv.

Vezi ca educatia se da prin multe modalitati.

Exact pe tine ce te deranjeaza cel mai mult, ca ti-a calcat cineva orgoliul in picioare printr-o palma (ceea ce arata clar orgoliul cultural american) sau durerea fizica, sau faptul ca nu este ok in sine lucrul asta?

Vezi ca durerea fizica este una dintre modalitatie prin care omul se aduna. Dumnezeu ingaduie boli, pentru indreptare, in cazul asta este vinovat El de lovituri si bataie sau este de apreciata mila lui ca a indreptat un om?

Gandesti cu orgoliul personal si nu cu capul.
O palma data la timp indreapta viata unui om, este poate ca un bat drept pus langa in copac pentru a-l indrepta. Mai bine trezesti un drogat cu o palma decat sa-l lasi in nebunia lui... Vezi ca lucrurile se judeca si dupa rezultate si dupa ce ramane.

Nu sunt adeptul lucrului asta, insa nici nu il exclud deloc.

Evrei 12:6-11 “Căci Domnul pedepsește pe cine-l iubește, și bate cu nuiaua pe orice fiu pe care-l primește.”

Last edited by gpalama; 25.04.2019 at 10:03:43.
Reply With Quote