View Single Post
  #470  
Vechi 17.04.2014, 13:48:10
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
"23.dacă într'adevăr rămâneți întemeiați în credință, întăriți și neclintiți de la nădejdea Evangheliei pe care-ați auzit-o, cea care a fost propovăduită la toată făptura de sub cer și al cărei slujitor făcutu-m'am eu, Pavel." Coloseni 1.

Conform marturisirii Sf.Ap.Pavel Evanghelia a fost propovaduita la toata faptura de sub cer inca din vremea sa. De aceea, crestinii aveau convingerea inca din timpul Sf.Ap.Pavel ca Parusia este foarte aproape, ajungand pana acolo incat sa-l asemene pe imparatul Nero cu Antihristul.

Nu cred ca trebuie sa ne amagim: daca Parusia era aproape inca din vremea Sf.Ap.Pavel, cu cat este mai aproape acum, in zilele noastre. Eu cred ca e o ispita sa credem ca Parusia intarzie, dar, de asemenea, tot o ispita este si nevroza cauzata de aceasta.
Asa credea el, pentru ca inca nu se descoperisera omului din lumea euroafroasiatica, pina atunci stiuta, si celelalte parti ale lumii. Evident ca doar Dumnezeu stie momentul sfirsitului acestui ciclu, asa cum El Insusi a afirmat.
Reply With Quote