View Single Post
  #10  
Vechi 02.10.2009, 00:09:01
adimirea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de antonio Vezi mesajul
Salutare tuturor,

De mult ma framanta un lucru. Practic, venitul meu lunar vine din pariuri (fotbal). Am lucrat si in constructii, am fost la spalat vase, Sambata si Duminica dar n'am putut continua. De la parinti nici nu vreau bani. Multumesc lui Dumnezeu, am de toate; mancare, haine, telefon, alea alea. Si sincer, imi este jena sa le cer bani. Am 18 ani...

Voi ce parere aveti?

Si un ultim lucru... o parte din veniturile mele le dau la saraci sau la Biserica.
Parerea mea este ca trebuie sa-ti gasesti o meserie serioasa si sa te lasi de prostii.
Pe de alta parte daca ma gandesc putin... toate meseriile contin ceva nelalocul lor.. sau daca nu toate, foarte multe. Frumoase cu adevarat mi se mai par doar cateva; cea de profesor, este foarte buna. Dar in primul rand, desi nu e bine s-o numesc asa meserie... menirea data de Dumnezeu de a fi preot sta deasupra tuturor... apoi 'meseria' de calugar... Din cele lumesti insa am mentionat profesorul, dascalul, educatoarea... cel mai de seama este cea de educator... si de ce nu chiar de mama... cei 7 ani de acasa.

Profesor, medic, inginer constructor... meserii care construiesc ceva, in folosul oamenilor, nu doar fac bani. Sper ca nu vorbesc pe langa subiect.

Aaa si inca ceva.. cred ca totusi este o amagire partea cu datul banilor la saraci... am observat in predicile parintilor ortodocsi ca se spune ca banii obtinuti prin cine stie ce cai necinstensc Biserica...

Nu vreau sa crezi ca sunt rautacios; incerc sa fiu de folos; scopul unei meserii din pacate pentru multi a devenit unul sigur.. numai si numai sa faca bani.
Iar banii sunt 'radacina tuturor rautatilor'.
Reply With Quote