View Single Post
  #118  
Vechi 26.01.2021, 01:24:58
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.288
Implicit Partea I

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Puncte imposibil de contestat legate de forma BILA a pamantului:

[b]1. Biserica nu a binecuvantat aceasta discutie despre pamantul plat ci sprijina stiinta in forma ei curenta si nu a infirmat nicioadata aceasta constatare a stiintei. Biserica nu contesta realitatea fizica si nici nu propune aberatii legate de aceasta. Biserica nu este o institutie care sa se opuna creatiei si legilor creatiei.
Biserica nu a osandit aceasta discutie. BOR nu sprijina stiinta lumii ci Credinta in Dumnezeu . Credinciosii ortodocsi marturisesc Adevarul de Credinta in Hristos si in Dumnezeu si BOR se bazeaza pe Adevarul marturisit de Domnul Hristos si de Cuvantul lui Dumnezeu si de revelatiile sfintilor Parinti primite de la DuhulSfant. BOR nu a primit si nu primeste stiinta lumii pentru a o marturisi pe ea in locul Adevarului-Hristos si in locul Duhului Adevarului-Duhul Sfant. Ortodoxia lupta pentru Adevar si pentru sfintenie, pentru nepacatuire, pentru pastrarea asezamintelor puse de sfinti si nicidecum pentru cele puse de oamenii lumii. Prin Teoria mea nu sunt contestate realitatea fizica si nici creatia asa cum este prezentata ea in Scripturi si nici legile ce guverneaza in Creatie ci asta se face prin teoriile oamenilor de stiinta ai lumii care contrazic si contesta si restalmacesc Scripturile sau le neaga valabilitatea. Cum ar putea primi ortodoxia sa marturiseasca valabilitatea teoriilor care contravin Scripturilor si Adevarurilor de Credinta? Deci BOR nu apara stiinta lumii si nici nu se lupta cu sabia impotriva oamenilor de stiinta care mint ci are un dialog pasnic si mantuitor.

Citat:
2. Duhovnicii nu dau binecuvantare pentru MINCIUNA ACEASTA SFRUNTATA
Tu spui ca e minciuna, nu vreun sfant, nu BOR. Deci Teoria PacMan3D-nD are binecuvantare de la Dumnezeu si de la BOR pentru Adevarul pe care il contine.

Citat:
3. Episcopul si duhovnicul nu aproba discutii care sunt smintitoare. Discutiile de tipul minciuna dar si sminteala sunt PACATE si INAFARA BISERICIi.
Cel ce face sminteala esti dumneata deoarece ti-ai luat rolul lui Torquemada facand acuzatii inchizitoriale, acuzi si judeci, umilesti, ameninti, ocaresti, jignesti si oasndesti fara sa fi fost investit sau trimis de cineva din BOR sau de Dumnezeu. Vine te pune sa faci cercetare, acuzare, investigare, judecare, pedepsire sau indreptare pe linie bisericeasca ortodoxa? Grija lumii? Se sminteste lumea daca citeste teoria PacMan3D-nD? Nu se sminteste si nu s-a smintit crezand ea in atatea minciuni ale oamenilor de stiinta, umrarind atatea filme pline de pacate si de rautati dar iata se sminteste de o teorie ce apara Adevarul Scripturistic si cunoasterea realitati. Ai produs atatea minciuni pe banda ruanta despre mine si despre teoria mea si nu te mai poti opri incat nu eu ci tu te departezi tot mai mult de Biserica pana o sa te rupi de Adevarul ei de Credinta pentru a crede in adevarurile oamenilor de stiinta ai lumii.

Citat:
4. Dovezi faptice - exista fotografii nenumarate facute pe sute de ani, filme, in fapt informatia despre pamantul rotund este omniiprezenta si obtinuta universal de civilizatii si antice dar si moderne.
Pozele si filmele au aparut dupa anul 1829, deci n-a trecut nici macar 100 de ani si nu exista poze in care sa se vada pamantul sferic decat niste poze editate in fotoshop pe calculator si prezentate de NASA ca poze luate din spatiu in timpul unor misiuni spatiale. Informatia falsa si neortodoxa pe care o invoci este de la popoarele pagane, de la greci de exemplu care aveau un zeu Atlas care purta un glob rotund de pamant in spate. Ortodoxia nu crede in zei si in teoriile unor popoare pagane sau ateiste moderne ce au amagit lumea ca sa le creada teoriile provenite de la duhurile rele (ingeri cazuti) ce au pacalit oamenii ca ar fi zei si ca vorbesc in numele Cerului sau al lui Dumnezeu. BOR marturiseste Adevarul de Credinta revelat de Hristos si de Duhul Sfantnu teoriile zeilor sau ale paganilor si ateilor.

Citat:
5. Repetabilitatea independenta a obtinerii de dovezi - fiecare poate constata singur cum este pamantul.
Eu am constat si am pus constatarile mele in Teoria PacMan3D-nD nu am facut afirmatii stiintifice cu valoare de adevar. Fiecare om poate cauta Adevarul si pe Dumnezeu. Teoria mea nu este impusa cu forta de nimeni deci ea nu impiedica pe nimeni sa caute si sa creada Adevarul pe care il gaseste.


Citat:
6. Stiinta are aplicabiliate folosind forma bila a pamantului
Exista aplicatii practice ale stiintei care folosesc forma plana a pamantului si marilor. Orice inginer contructor de drumuri, cai ferate, poduri si orice proiectant foloseste planeitatea suprafetei pamantului si nu ia in serios curbura pamantului despre care se invata in scoli si care ar introduce un necesar de materiale suplimentar. Proiectele facute de mii de ingineri sunt executate practic pe mii de Km si nu apar erori datorate curburii. Daca ar exista curbura ar apare km suplimentari de cale ferata sau de sosea. Nu exista asa ceva. Fiecare sina de cale ferata e numarata si se stie exact dimensiunea in metri si centimetri.

Citat:
7. Nu exista nici cea mai mica dovada faptica ca pamantul ar fi altfel.
Sunt foarte multe dovezi contra, eu ti-am dat filmul cu cele 200 de dovezi doar ca stiinta le ignora pentru ca le-ar darama teoriile si nu ar mai avea oamenii de stiinta ce sa sustina in universitati si ar trebui sa recunoasca existenta lui Dumnezeu si Adevarul din textele Scripturii sau din marturisirile sfintilor. De exemplu sfintii ortodocsi sustin ca soarele este un DISC deci cum ar putea fi valabila teoria heliocentrica in care soarele e socotit o sfera?

Citat:
Pana acum adeptii acestei propuneri nu au prezentat nici macar o poza, care este usor de luat cu tehnica moderna, iar prin acest argument de fapt se arata ca ei nu pot produce aceasta dovada desi au avut destul de mult timp sa o produca... de fapt este o miscare manipulata pentru a crea disensiune si zgomot stiintific. Este o miscare experiment facuta si fabricata de grupuri de interese folosind credului carora li se injecteaza abureli.
Te referi la sustinatorii pamantului plat-farfurie inconjurat de un zid de ghiata Antarctica, ce se afla printre stele. Eu nu sustin teoria considerand ca Antarctica est un continent ca si celelalte. Eu sustin teoria PacMan3D-nD in care nu este vorba doar de forma pamantului ci de forma Soarelui si Lunii, de forma Stelelor, de Intreaga Creatie Finita. Deci ma confunzi cu cei ce sustin pamntul plat moneda-farfurie care se lupta cu cei ce sustin pamantul sfera. Tu esti din tabara celor cu pamant sfera. Nu stiu de ce amesteci BOR si ortodoxia in lupta asta a voastra. Bor nu este de partea niciunei tabere. Bor este de partea Adevarului de Credinta-Hristos.


Citat:
Daca cineva vrea sa conteste vreun punct trebuie sa raspunda la aceste puncte.
Eu contest nu din dreptul celor ce sustin pamantul plat farfuri-moneda ci din dreptul teoriei mele PacMan3D-nD in care pamantul e asa cum este descris in Scripturi si corpurile ceresti sunt asa cum afirma sfintii Parinti: Soarele se vede ca un disc nu ca o sfera deci poate fi un disc ca cel aruncat de discoboli sau o semisfera. Eu cred ca este o semisfera asa cum este si Luna. Soarele da lumina si caldura iar Luna intuneric si frig in directia opusa.

continuare
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa