View Single Post
  #1085  
Vechi 10.07.2011, 00:07:01
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macrisvasilica Vezi mesajul
Mda... CU MĂSURĂ... ca băbuța de pe Youtube, vorba cântecului:
Dumnealui bea cu cana,
Dumneaiei cu... damigeana!

Nu uitați că Duhul Sfânt vorbește prin gura înțeleptului Solomon. Cartea Proverbelor este o carte inspirată, nu... apocrifă! Măi, măi, cum știm noi a inversa valorile!

Mă repet: era "rodul viței", nu rodul butoiului.
Se pare ca nu intelegi sensul masurii.
Noi bem vin, rod al vitei, nu rod al damigenei.
Nu inversez in nici un fel valorile. Am insa impresia, ca voi traiti mai mult in VT, decat in NT, respingand ceea ce ne-a dat chiar Domnul: Sfanta Euharistie. Stii ce e aceea? Cred ca nu, caci must nu este.

Daca Domnul ar fi baut must, de ce ar fi spus despre Sine ca a mancat si a baut?!?


29. Și I-a făcut Levi un ospăț mare în casa sa. Și era mulțime multă de vameși și de alții care ședeau cu ei la masă. 30. Dar fariseii și cărturarii lor murmurau către ucenicii Lui, zicând: De ce mâncați și beți împreună cu vameșii și cu păcătoșii? 31. Și Iisus, răspunzând, a zis către ei: N-au trebuință de doctor cei sănătoși, ci cei bolnavi. 32. N-am venit să chem pe drepți, ci pe păcătoși la pocăință. 33. Iar ei au zis către El: Ucenicii lui Ioan postesc adesea și fac rugăciuni, de asemenea și ai fariseilor, iar ai Tăi mănâncă și beau. 34. Iar Iisus a zis către ei: Puteți, oare, să faceți pe fiii nunții să postească, cât timp Mirele este cu ei? 35. Dar vor veni zile când Mirele se va lua de la ei; atunci vor posti în acele zile. 36. Le-a spus lor și o pildă: Nimeni, rupând petic de la haină nouă, nu-l pune la haină veche, altfel rupe haina cea nouă, iar peticul luat din ea nu se potrivește la cea veche. 37. Și nimeni nu pune vin nou în burdufuri vechi, altfel vinul nou va sparge burdufurile; și se varsă și vinul și se strică și burdufurile. 38. Ci vinul nou trebuie pus în burdufuri noi și împreună se vor păstra. 39. Și nimeni, bând vin vechi, nu voiește de cel nou, căci zice: E mai bun cel vechi. (Luca 5)

Iata ca noi bem si vin, dar tinem si post.