View Single Post
  #24  
Vechi 18.12.2012, 03:32:59
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Din cate imi aduc aminte, aceste cipuri contin datele biometrice ale persoanei.
Care e problema? Ce este mai grav? Sa te prinda prietena ca dai like-uri pe facebook la alte fete sau un amarat de chip?
Citat:
Īn prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Pana aici nimic neobisnuit; atata doar, ca s-a pus problema clonarii acestor cipuri, ceea ce din punct de vedere tehnic nu ar trebui sa fie o problema. Ia, gandeste-te, ca tu te afli acasa si dormi sau mananci cu familia, si cineva, care a clonat cipul tau comite o infractiune. Avand datele tale biometrice in actul de identitate, acesta poate fi reperat si identificat. Cred ca nu trebuie sa mai continui, caci stii si tu ca unu si cu unu fac doi. Deci tu, ca om nevinovat poti ispasi o pedeapsa pentru o fapta pe care nu ai comis-o, dar pe care nici nu poti sa demonstrezi ca nu ai facut-o, atata timp cat cipul tau a fost identificat.
Si atunci care mai e siguranta, de care se vorbeste in legatura cu aceste cipuri?!?
Ei, ce spui? Iar asta nu e tot.
1+1=2
Dar este o problema! Ce faci atunci cand crezi ca sunt adunate doua cifre de 1 si nu ai ca rezultat cifra 2?
Daca esti rational, tragi concluzia ca mai ai ceva inainte de egal!

Exact problema asta mi-am pus-o atunci cand trebuia sa ma angajez, mergeam la tot felul de cursuri si concursuri si imi dadeam CNP-ul in stanga si in dreapta!

De ce se recurge la chip biometric? Deoarece este mai sigur decat buletinul traditional! Iti dai seama imediat daca un buletin (si orice alt act) nu apartine titularului daca are mai multe date biometrice. Argumentul ca este "copiabil" nu sta in picioare... si buletinul este copiabil.

Last edited by UNNOOM; 18.12.2012 at 03:35:14.