View Single Post
  #8  
Vechi 11.12.2009, 17:33:11
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Smile

Citat:
În prealabil postat de strajeru Vezi mesajul
Nu am inteles de ce ai dat aceste citate,insa iti pot spune(dupa Sfintii Parinti) ca da,se refera la cest pamant dupa ce va fi innoit.
Totodata,aceste versete nu trebuiesc intelese ad-literam,ci mai degraba alegoric.Ceea ce trebuie sa intelegem noi din aceste versete este faptul ca atunci va fi mereu pace,armonie si fericire,si ca nu va mai exista niciun conflict de nicio natura,nici macar intre animale. :)

Deci, dupa ce pamantul va fi innoit.
Nu vor mai exista conflicte nici macar intre animale.

Dupa intelegerea mea pamantul va fi innoit dupa judecata de apoi atunci cand nu mai exista moarte.

Citez din apocalipsa:
Citat:
12. Si am vazut pe morti, pe cei mari si pe cei mici, stand inaintea tronului si cartile au fost deschise; si o alta carte a fost deschisa, care este cartea vietii; si mortii au fost judecati din cele scrise in carti, potrivit cu faptele lor.
...
1. Si am vazut cer nou si pamant nou. Caci cerul cel dintai si pamantul cel dintai au trecut; si marea nu mai este.
Conform cu logica mea, dupa judecata, cand moartea fizica nu mai exista totusi vor mai exista animale.

Dau aceste citate pentru ca cei ce vor sa verifice si pentru a-mi sustine intelegerea pe baza a ceva.
De altfel m-ar ajuta daca ai putea sa-mi dai si mie trimiteri la sfintii parinti care zic ca animalele nu au suflet rational,iar cand moare corpul,dispare si suflarea de viata pe care o au.

Atentie, cand zicem ca nu au suflet rational, nu inseamna ca nu au suflet deloc.
Ratiunea e altceva si nu cred ca animalutzele isi fac planuri rationale pe termen scurt mediu si lung.
Desi daca ne uitam la greierele si furnica... :)


Singurul loc unde am auzit asa ceva a fost la Cuviosul Paisie Aghioritul, nu mai tine minte exact in ce carte unde spunea (citez total aiurea din memorie) ceva de genul:
<< Vezi pisica asta? Ea e cea mai biata ca nu are nici rai nici iad >>

Dar asta nu inseamna ca cuvintele Cuviosului Paisie sunt cuvintele evangheliei.

Last edited by bmadalin; 11.12.2009 at 17:37:06.
Reply With Quote