Subiect: vreau sa botez!
View Single Post
  #20  
Vechi 02.10.2007, 16:17:47
21andreea 21andreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2007
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita
draga Andreea ,
Esti chiar draguta cu dorinta ta de a boteza ,pina la urma vrei sa faci un bine ,mai ales ca esti foarte tinara.
Eu cred ca sunt destui copii care trebuie botezati si nu au nasi si cand Dumnezeu va vrea ti-i va scoate in cale ,dar tu sa te rogi si Maica Domnului te va ajuta.
Eu am inteles ca vrei cumva pentru bunica ta ,ca ar fi un fel de canon.
Par.meu duhovnic spunea ca cel mai bun mijloc de a dobandi iertarea de pacate facuta prin avort este sa convingi pe cineva sa nu faca avort.Iti dai seama ca ai salvat un suflet.
asa este, cel mai bine e sa convingi sa nu faci avort! incerc pe cat se poate, sunt total impotriva.de pilda, eu, la 27 de ani mi-as dori sa am copii dar nu am.bine, nu am nici sot, dar, chiar daca as ramane insarcinata acum, cu toate problemele care le am nu as avorta!
parintele de la o maternitate din iasi m-a ajutat sa botez un copil, sunt pe lista lui.pt ca i-am spus ca mai vreau sa botez.mama baiatului i-a scris numele in certificatul de nastere Andrei, dupa mine, ca ma cheama Andreea, are deja 1 an si 2 luni.sunt foarte fericita ca am facut lucrul asta
am apelat la forul pt ca anul trecut am mai botezat o fetita tot datorita unui site ortodox.cineva din Bucuresti mi-a spus ca exista un copil al strazii de 3 ani, nebotezat, pe care mama il tine in strada.am venit la Bucuresti pe 20 mai si i-am pus numele de botez fetitei Elena.am luat chiar legatura cu o fundatie care s-a oferit sa le ajute, insa mama a preferat sa ramana prin canale, si a plecat cu fetita.de atunci nu mai stiu nimic de ele!si s-ar fi aflat dupa aia ca fetita mai fusese o data botezata in spital!
am incercat si pe la fundatii in iasi, dar sincer...unii ori nu mi-au dat nici un raspuns, ori pur si simplu nu m-au ascultat!
de aia sunt atat de revoltata...
asa ca m-am gandit ca pe site poate sunt persoane care cunosc cazuri concrete: adica stiu o familie mai numeroasa si nevoiasa de exemplu care chiar vrea o nasa, in adevaratul sens al cuvantului, si nu au criterii ca banii sau functia nasului, cum se mai intampla!
multumesc pentru raspuns, numai bine
Reply With Quote