View Single Post
  #30  
Vechi 05.12.2012, 01:39:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LgMihail Vezi mesajul
Exista parinti athoniti si astazi care sustin geocentrismul. Gheron Iosif a fost unul dintre ei - sec. XX. Predecesorul lor dimpreuna cu obstea sa (colivazii), Nicodim Aghioritul si impreuna-nevoitorul sau, Atanasie de Paros (sfarsitul sec. 19) talcuiau minunile biblice tot in sens geocentric. Ceea ce-l priveste pe Sf. Nicodim, acesta era om scolit si a publicat in apus.
Citate si trimiteri exacte (postarea daca le-ai scris deja).

Citat:
In partea cealalta a rasaritului ortodox, Sfantul Teofan Zavoratul, afland despre "noua stiinta" care se vehicula - heliocentrismul -, dimpreuna cu toate celelate curente umaniste ale vremii afirma:

Adevărul lui Dumnezeu este simplu; cum să se îndeletnicească mintea trufașă cu el? Mai bine să născocească de-ale sale. Este mai original, deși aceste născociri sunt slabe ca pânza de păianjen. Ca să vedeți ca așa este, uitați-vă la teoriile cosmogonice actuale: seamănă cu aiurarea unui om beat sau care vorbește în somn. Dar cât de bune par ele celor care le-au inventat! Câte puteri și cât timp se irosesc pentru asta – și totul în zadar!
Lucrul s-a săvârșit simplu: “A zis, și s-au făcut; a poruncit, și s-au zidit”. Mai bine de atât n-o să descopere nimeni. Sfântul Teofan Zăvorâtul (1815-1894)
Chiar nu vad de unde reise ca se refera la heliocentrism si era un fan al geocentrismului.

Citat:
Cred sincer, dragul meu, ca unul dintre noi doi nu are prea mari lucruri in comun cu ortodoxia.
Da, imi pare rau pentru tine :)


Citat:
Nu, niciodata un sfant nu devine infailibil, decat la asa-zisii "catolici" din apus. In schimb in Ortodoxie, inca din vremea apostolilor, in plan ecleziastic, soborul de sfinti (sau CONSENSUL) este in mod indubitabil infailibil. Altminteri te voi cataloga drept protestant.
Corect.
Poti sa dai exemple de Sf. Sinoade unde s-a tratat problema geocentrismului?

Citat:
Eu iti arat ca pana in secolul XX inclusiv, persoane cu un grad inalt de sfintenie adera la geocentrism ca model cosmologic scripturisc si patristic.
Inca astept.
Dar cum spuneam mai sus si vad ca esti de acord "inaltul grad de sfintenie" (atribuit de cine?) nu e o garantie a infaibilitatii.

Citat:
Talcuirile Sfintilor Parinti la cartea Facerii doar o minte ca a ta le poate azvarli la gunoi. Altfel, daca le pastrezi, va trebui sa spui: "citesc povesti" sau "citesc lucruri adevarate". Aceste 3 variante iti raman.
Nu cred ca am atins aceasta problema inca.
Incearca sa te mentii pe subiect.

Citat:
Pe mine te rog sa ma scutesti de parerile tale.
Scuteste-te singur daca nu ai nici o replica inteligenta.

Citat:
Ai in spate - in forum - aceste lucruri arhidiscutate. Cine are ochi de vazut, sa vada.
Pe topicul asta nu le-am vazut.
Daca poti sa mentionezi unde le-as gasi (link la topic) as continua discutia acolo, mai la obiect.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote