View Single Post
  #13  
Vechi 13.03.2013, 14:15:39
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Creatia este data omului spre pastrare,spre folos (insa nu in sensul de abuz,asa cum se petrece astazi),spre intelepciune,invatare si a-i fi leac...pentru trup si suflet.
Dumnezeu iubeste omul,insa si restul creatiei.A batjocori,a produce suferinta si a abuza de acest minunat dar,inseamna a-l batjocori si a ne crede mai presus de Insusi Tatal Creator.
Cine izvoraste iubire o face pur si simplu.Iubirea nu are categorii,nu face diferente,nu rationeaza,nu alege,nu masoara,nu imparte.Ea exista si atat...
Sfintii au inteles acest lucru,de aceea relatia lor cu animalele si natura in general a atins acel nivel de profunzime si simtire spre care,macar,ar fi firesc sa tindem si noi...
Nu poti pune la egalitate omul cu animalul.
Nu am spus in mesajul meu ca omul are voie sa batjocureasca creatia, am si spus de ce a fost facuta. Nu poti admira ceva facand rau, nu poti da slava Lui Dumnezeu ptr. minunatia aceasta de Pamanat, facand rau. Insa, se tine putin catre o extrema, sa acuzi oamenii care mananca carne, cum sunt taranii de exemplu ei traiesc din asta. In mod normal nu se face abuz de carne, ca multi oameni mananca f.multa si zilnic, e alta problema. Ingrijesti creatia, dar nu o pui mai presus de tine sau la egalitate. Omul este cununa creatiei.(iar Eva cununa omului :D )

Este grupul asta PETA care tot cer drepturile animalelor. Ei de ex. sunt o extrema. Spun ca toate animalele ar trebui sa fie elibarate, ca omul daca are animale de companie sau ptr. a se folosi de ele (oua,lapte,caruta etc.) abuzeaza animalele, ca animalele nu sunt mai presus de oameni si asa mai departe. Si ciudatenia asta cu protectia plantelor iarasi mi se pare o extrema. Maine-poimaine cer si iei sa nu mai crestem legume caci chinuim plantele cand le culegem sau mai stiu eu ce.

Sfintii au avut acea legatura cu animalele ptr. ca s-au sfintit si au ajuns la starea pe care o aveam inainte de cadere, poate si mai sus. Animalele se supuneau lor ptr. ca il simteau, stiau ca sunt robii Domnului, stiau cine sunt stapanii lor si le slujeau cu incredere.
Reply With Quote