View Single Post
  #4  
Vechi 23.08.2014, 10:55:32
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Am sa raspund acum fix pe subiectul topicului si ulterior am sa imi spun parerea si pe ceea ce a initiat topicul.

De fapt as formula-o diferit: ce poti face pentru a fi patrot, un bun cetatean al tarii tale:
- poti sa respecti si sa nu iei in deradere simbolurile, istoria, valorite... nationale;
- poti sa respecti legile;
- poti sa ii respecti pe cei din jur;
- poti sa dai dovada de bun simt si buna crestere si sa nu arunci gunoiul pe jos, sa nu mazgalesti peretii cladirilor, sa nu rupi "chestii" din locurile publice, sa nu deteriorezi "mobilierul" transportului in comun, sa ai grija sa nu ii deranjezi pe ceilalti, sa te speli (unii au o problema cu asa ceva)...;
- sa cumperi, pe cat posibil, bunuri produse in Romania, de producatori romani;
- sa iti dai interesul la locul de munca si sa faci lucrurile bine;
- sa stii sa vorbesti corect romaneste;
- sa iti educi copilul si sa il inveti care sunt valorile morale, dar si cele nationale;
- sa inveti cand esti la scoala pentru ca in caz contrar irosesti resurse in momentul respectiv, dar si resurse potentiale pentru ca pe viitor nu vei avea cunostintele pe care ar fi trebuit sa le detii;
- sa cunosti istoria si credinta neamului;
- in masura in care exista timp (si la majoritatea exista doar ca il irosesc pe prostii de genul uitat la televizor) sa te inscrii in diverse ONG-uri care au ca obiectiv protejarea mediului, ajutarea diverselor persoane/categorii de persoane, sustinerea diverselor proiecte;
- sa iei atitudine atunci cand este cazul....
- etc
Si toate acestea nu necesita bani sau alte lucruri pe care sa nu le aiba la indemana majoritatea. Deci... putem fi cu totii buni romani?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote