View Single Post
  #28  
Vechi 31.07.2018, 19:02:04
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locaţie: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
1. Nu reiese clar cine a păstrat până în 1990 Îndreptarul Č™i dacă a fost interzis Č™i confiscat sau ars, sau care a fost soarta scrierilor până în zilele noastre.

Nu se înČ›elege nici dacă Îndreptarul a fost publicat exact aČ™a fără adăugiri Č™i în anii 1930, sau este de fapt desprins dintr-o serie de lucrări publicate în jurul anilor 30 de părintele Č™i încropit în forma contemporană de către alČ›ii ?
Am citit cuvantul introductiv si e mai clar acum. Scrie ca indreptarul a fost scris de Parintele Mandita in 1934, deci reflecta realitatea de atunci. Atunci se jucau si acele jocuri pe bani. Nu aveau cum sa fie adaugate elemente mai tarziu pentru ca, din cate stiu, acele puncte mai controversate nu apar si in alte indreptare, daca cineva ar fi corectat dupa aceea ar fi scos acele puncte, ca sa fie conform cu celelalte indreptare, asa cum s-a intamplat in noul indreptar. Probabil acele puncte au fost scrise chiar de Parintele Mandita, cum a inteles domnia sa. Asa cum spui si tu, exista o discutie daca pot fi trecute la pacate, dar nu inseamna ca sunt gresite, niste erori. Chiar si tu ai inteles gresit, inchinarea la rasarit nu e un punct cardinal ales la intamplare. Singurul punct mai neclar, asa cum am si spus, e cel cu ochii inchisi, desi multi parinti spun asta si parintele avea aceasta credinta.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Ce scrie în prefaČ›a îndreptarului îmbogăČ›it că ar fi zis părintele MăndiČ›ă în altă lucrare:
Curios lucru că în Agapis 2000 nu era trecut niciun canon de metanii sau oprire pe ani, deci dacă erau în vreo scriere originală a părintelui trecute Č™i opririle Č™i canonul de la metanii de ce nu apare Č™i în Agapis 2000 ?
Cine le-a scos ?
Din ce am inteles parintele se referea la citirea in alte lucrari, nu in a sa. Dar e posibil sa fi fost si in cartea sa de acum 80 de ani.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu cunosc exact la ce te referi, la părintele Pruteanu pe site am văzut o discuČ›ie despre îndreptare, dar nu am copiat de acolo, acolo două persoane spuneau că s-au smintit după ce au citit Îndreptarul Agapis ediČ›ia 2000 probabil, pe cel nou nu l-a citit multă lume, că nu e pe net pdf complet doar 25 de pagini.
Intre timp am gasit si eu ce crede parintele Pruteanu si acea discutie. http://forum.teologie.net/viewtopic.php?t=992 Domnia sa nu are dubii legate de acele puncte, respinge toate indreptarele de spovedanie, in totalitate. Ca de obicei, e singurul care are acea parere dintre ortodocsii de acolo participanti la discutie (mai sunt doua persoane care pun problema doar a punctelor controversate).
Reply With Quote