View Single Post
  #1  
Vechi 09.04.2008, 10:01:25
doca doca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2008
Mesaje: 2
Implicit

buna, tuturor.am o mare dilema...logodnicul meu este ortodox pe stil vechi.eu sunt pe stil nou.ne intelegem bine.am stabilit nunta, detalii si toate cele pentru cununie in biserica pe stil vechi. exista insa o problema.la inceput mi-a spus ca inainte de nunta doar o sa ma miruiasca preotul ca sa ne putem cununa.acum insa mi-a spus mai multe detalii.ca trebui sa mai fie si o alta persoana, ca un fel de nasa, ca trebuie sa port un maieu ceva timp de vreo 7 zile, ca ma unge cu mir la incheieturi.totul pare a botez.desi nu sunt o bigota, nu mi se pare ceva firesc.e adevarat ca in familia lui mai sunt multe familii mixte( vechi cu nou), mergand dupa principiul ca fata urmeaza religia sotului.acum sunt intre sentimente si ratiune.vreau sa fiu cu el dar trebuie sa fac acest compromis.poate ati mai auzit asemenea cazuri sau cunoasteti astfel de situatii si imi puteti impartasi unele pareri.sau, daca fac acest pas, pot reveni la stilul nou, in caz de o neintelegere ceva?! va multumesc si va doresc cele bune!
Reply With Quote