View Single Post
  #508  
Vechi 28.08.2016, 22:00:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Daca am facut observatia ca o creatie perfecta este una fara existenta unui iad (in care se chinuie vesnic necredinciosii ) am defaimat crestinismul?
Faci pe mieluselul acum sau ai memoria slaba?

Asta ar fi printre cele mai inofensive dovezi de ignoranta de care ai dat dovada.

Chiar si vizavi de propria credinta care postuleaza, dupa cum tu ai spus, ca exista lumi atat de cazute (varianta voastra a iadului) din care fiintele e foarte probabil sa nu mai iasa niciodata.

Citat:
Este o observatie elementara faptul ca simultaneitatea existentiala a raiului si iadului nu este o formula ideala de creatie.
"este o observatie elementara" - este o eroare de logica care poate fi vazuta de la o posta - mai putin de tine se pare si tine si de ceva infatuare.

"forma ideala de creatie"?
Pai ti-am aratat ca la copii cata incoerenta este in teologia ta "budhista" si se pare ca esti foarte ok cu asta.

Citat:
Sunt rationamente simple care scot in evidenta incongruente cu valori fundamentale la care aspiram, un univers perfect in care nu mai sufera nicio faptura.
Pai asa ceva nu este nici in povestile tale "budhiste", universul tau este fara inceput si sfarsit si intr-un continuu ciclic karmic, cu unii definitiv ratati, prinsi in "lumi inferioare" si etc.

Tu nu poti pricepe o notiune elementara cum ar fi cea de liber arbitru, faptul ca fiintele pot alege sa-si nege Creatorul (cum o faci tu) si atunci trebuie sa-si asume si consecintele.

Citat:
De aceea am cautat sa inteleg crestinismul si din alta perspectiva diferita de cea stabilita dogmatic.
De fapt, nu incerci sa-l intelegi ci doar il respingi, alternativa nu e un crestinism "elevat" cum ai impresia ci o religie demonica.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.