View Single Post
Vechi 11.05.2021, 15:57:40
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member

Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
De ce poluăm planeta?
De ce ne distrugem propria casă?

In egoismul lor,unii spun că le pasă doar de ei si familia lor.De copiii lor.

Oare asa să fie? Ce mediu lăsăm noi copiilor nostri când tăiem copaci (da,stiu ne linistim constiinta că pentru unul tăiat plantam trei,când de fapt e nevoie de până la 300 de ani pentru efect), când nu renuntăm la tehnologiile poluante, chiar dacă avem variante sau la confortul de fiecare zi?!

Ne gândim că efectele vor apărea cu mult timp după ce noi nu vom mai fi. Desi ultimii ani au arătat că nu este asa.

Ne autodistrugem si avem sansa să trăim pe pielea noastră efectele,nu doar generatiiile viitoare (de care declarăm că ne pasă).

De ce actionăm asa? De ce continuăm să ne distrugem propria casă?

Declarăm că suntem avansati si că avem o civilizatie dar modul nostru de a fi/actiona arata contrariul.

Momentan, noi suntem la tipul 0 de civilizatie pe scara Kardashev, adică depindem foarte mult de materiile prime ale Pământului: cărbuni, petrol, uraniu, și altele (factori poluanți care afectează planeta în mod negativ). Deși se impun în continuare limite, măsuri, restricții, tot omul face de capul lui. Defrișarea/incendiile pădurilor este un alt factor de-a dreptul catastrofal. E un păcat strigător la cer să strici lucrarea Domnului.

Pe viitor dacă dă Domnul să mai trăim, să evoluăm mai mult, am putea renunța de tot la toate materiile prime (să trecem la tipul 1 de civilizație pe scara Kardashev), să ne putem folosi numai de energia solară. Panourile solare, eolienele, mașinile electrice Tesla, mașini alimentate prin energie solară, nave/vapoare (la fel tot pe energie solară) să fie pretutindeni, nu am mai afecta calitatea atmosferei de pe Pământ. Totul ar fi mai eco și chiar am putea planta din nou copaci, păduri, având în vedere că nu ne-am mai folosi de materiile prime, ci doar de energia solară.

S-a făcut un studiu. Nu mașina poluează cel mai mult, ci vapoarele. 5 vapoare de tonaj mare care merg pe păcură, poluează mai mult decât toate mașinile din lumea aceasta. (era un studiu am uitat unde am văzut asta) Ca să nu mai zic și de alți factori poluanți care se deversează în mare de la nave.
Reply With Quote